Ознака: фидеш

Фидеш ја напушти Европската народна партија

Унгарската владејачка партија Фидеш на премиерот Виктор Орбан денеска испрати писмо во кое наведува дека го напушта европското семејство на десниот центар. Ова става крај...

Заминувањето на Орбан ги зголеми тензиите во европската семејна расправија

Односот на Виктор Орбан со неговото семејство од Европскиот парламент конечно дојде до прекин. По годините исполнети со тензии, многумина членови на Европската народна...

Пратениците од партијата на Орбан ја напуштаат ЕПП

Владејачката унгарска партија Фидеш ѝ порача на групата на Европската народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент дека нејзините пратеници се повлекуваат од таа група. Во...

Падот на основачот на Фидеш: Од мегафон на Орбан до учесник...

Јозеф Сајер му беше близок соработник на унгарскиот премиер на патот од дисидентство до десничарски популизам Авторка: Лили Бајер Политико Како што се прошири веста дека еден...

Орбан не можеше да замижи за секс-скандалот на неговиот сојузник

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го осуди однесувањето на европратеникот Јозеф Сајер од неговата партија Фидеш, по учеството на Сајер во секс-скандал во Брисел, кое...

Некогаш му бев сојузничка на Орбан, а сега презирам што ѝ...

Уште студирав, кога по првите слободни избори во Унгарија во 1990 година, влегов во унгарскиот парламент како членка на новоформираната, амбициозна партија Фидеш, која...

Големите цели ја одржуваат „фаустовската спогодба“ на Брисел со Орбан

Најголемата партија во Европскиот парламент е во безредие. Европската народна партија (ЕПП), централно-десничарската про-ЕУ алијанса, составена од повеќе од 40 партии-членки е вовлечена во...