Ознака: фидел кастро

Отворен е музеј на Фидел Кастро во Хавана

Во градот полн со трошни згради каде што корените на дрвјата го пробиваат асфалтот, обновена е една од најголемите вили во Хавана со сјајна...

На денешен ден: Фидел Кастро ја започна револуцијата во Куба против...

На денешен ден во 1956 година започна Кубанската револуција, кога Фидел Кастро со група истомисленици се истовари на брегот на Куба и ја започна...

Кубанците имаат поголеми грижи од заминувањето на Кастро

Иако веста за заминувањето на Раул Кастро од власт предизвика големо внимание во светската јавност, објавата за крајот на ерата на семејството Кастро по...

Шампионот на обесправените не стигна да дрибла и во политиката

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона своевремено изјави дека неговиот херој, покојниот кубански револуционерен лидер Фидел Кастро, кого го сметаше за „втор татко“ и чие...

Привиден крај на една ера – Кастро ја предава власта на...

Кубанскиот претседател Раул Кастро ќе ја напушти функцијата, со што се очекува да заврши владеењето на семејството Кастро со островската држава, по безмалку шест...