4.2 C
Skopje
5.12.2020 - 23:31

Ознака: фејсбук

Сто уапсени во Египет откако муслимани нападнаа коптски христијани

Толпа муслимански селани во Египет нападнала црква и коптски христијани како одмазда за пост на Фејсбук објавен од млад Копт што муслиманските жители го...

„Фејсбук“ во јануари ќе ја издаде својата криптовалутата либра

„Фејсбук“ и неговите партнери се подготвуваат да ја издадат криптовалута либра во јануари следнава година. Компанијата „Фејсбук“ минатиот јуни, ја претстави својата криптовалута наречена либра,...

Момче се заканувало дека ќе објави компромитирачки фотографии од малолетничка на...

Жител на село Морани се заканувал дека ќе објави компромитирачки фотографии што ги добил од малолетничка на Фејсбук. Според информациите на МВР, Одделението за внатрешни...

„Блеклајт“ открива кои веб-сajтови испраќаат податоци до Фејсбук

Фејсбук е апликација што ја користат луѓето низ светот, но исто така има и алатки што откриваат кои интернет-страници ги испраќаат вашите податоци до...

Филипинскиот претседател Дутерте се закани дека ќе го укине Фејсбук

Филипинскиот претседател, Родриго Дутерте, отворено се изјасни дека размислува да го забрани социјалната мрежа Фејсбук кога американската социјална мрежа одлучи да ги отстрани профилите,...

„Фејсбук“ и Австралија разменуваат закани во меѓусебниот спор

„Фејсбук“ се закани дека на своите австралиски корисници ќе им забрани објавување на вести за време на подготовката на новиот закон. Австралија претходно најави дека...

Фејсбук претставува голема закана за јавното здравство

Организацијата „Аваз“ објави нов извештај во кој се истакнува степенот на здравствени дезинформации на Фејсбук. Во него се наведува дека компанијата не успева да...

Стариот дизајн на Фејсбук целосно исчезнува во септември

Класичниот приказ на Фејсбук, интерфејсот со познатата сина навигациска лента на врвот, ќе исчезне засекогаш во септември. Фејсбук на страницата за поддршка наведува дека сите...

Новата услуга на Фејсбук го внесе Закерберг во клубот на супербогатите

Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Закерберг достигна 100 милијарди долари, откако социјалната мрежа започна со нова услуга на кратки видеа, пренесе Би-би-си. Компанијата пред...

„Фејсбук“ и „Твитер“ ги здружија силите против Трамп

„Фејсбук“ првпат избриша објава на американскиот претседателот Доналд Трамп, велејќи дека ја крши политиката против ширење дезинформации за коронавирусот, а „Твитер“ го ограничи пристапот...