12 C
Skopje
22.9.2018 - 7:44

Ознака: фејсбук

„Запознавање на Фејсбук“ ќе биде дел од функциите, а не посебна...

„Фејсбук“ не планира да почне самостојна апликација за запознавање како апликациите „Тиндер“ и „Меч груп“. Напротив ќе воведе функција што ќе биде базирана во...

Закерберг: Фејсбук е подготвен да спречи идни изборни манипулации

Основачот на Фејсбук Марк Закерберг изјави дека гигантската компанија веќе е подобро подготвена да се справи со политички манипулации кои би влијаеле врз исходот...

Каменуван косовски автобус во Србија, Пацоли и порача на српската полиција...

Автобус кој сообраќал од Германија за Косово е каменуван синоќа додека минувал низ Србија, јавија медиумите во Приштина, повикувајќи се на информации добиени од...

Сослушување на првите луѓе на Фејсбук и Твитер во Сенатот на...

Претставници на социјалните мрежи Фејсбук и Твитер денеска сведочеа пред Комисијата за разузнавање на американскиот Сенат за начинот на кој овие мрежи се злоупотребуваат...

Новинските агенции бараат Гугл и Фејсбук да платат авторски права

Директори на 18 европски новински агенции, потпишаа иницијатива за промена на законите за авторски права, со цел Фејсбук и Гугл да се обврзат за...

Трамп им се закани на „Гугл“, „Фејсбук“ и на „Твитер“

Американскиот претседател Доналд Трамп ги предупреди технолошките гиганти „Гугл“, „Фејсбук“ и „Твитер“ да бидат внимателни, бидејќи се наоѓаат на многу проблематичен терен, обвинувајќи ги...

Кремљ ги отфрли обвинувањата од Фејсбук за манипулации

Официјален Кремљ денеска ги отфрли обвиненијата на Фејсбук дека Руската воена разузнавачка служба (ГРУ) ја користела социјалната мрежа за водење на дезинформативна кампања. Фејсбук, Твитер...

Фејсбук и Твитер бришат профили поради политички манипулации

Фејсбук идентификуваше и забрани стотици лажни профили, групи и страници што се вклучени во кампањата за координирано политичко влијание и имаат за цел влијание...

Реал Мадрид е шампион и на социјалните мрежи

Актуелниот европски првак и најтрофеен, со 13 титули, Реал има 201,9 милиони следбеници на Фејсбук, на Инстаграм и на Твитер, иако летово остана без...

Родители, не бидете оф додека децата ви се он!

И додека се редат различните искуства и мислења за тоа дали и колку децата треба да бидат контролирани, многу од нив стануваат жртви на...