-0.2 C
Skopje
16.1.2022 - 19:33

Ознака: Фетулах Ѓулен

Вработен во американски конзулат во Турција осуден на девет години затвор

Турчин вработен во конзулатот на САД во Истанбул е осуден на скоро девет години затвор за „помагање на терористичка група“, во одлука која светските...

И книгите настрадаа во борбата против Ѓулен

Турската влада нареди спалување на 300 илјади книги, за кои тврди дека се поврзани со Фетулах Ѓулен, муслиманскиот свештеник обвинет за државниот удар во...

Продолжува ловот на ѓуленисти

Властите во Анкара во изминативе три години спроведоа обемни дипломатско-безбедносни операции во кои се приведуваа и се бараа со потерници од странство стотици лица,...

Турски суд изрече 15 доживотни казни затвор за „обид за уривање...

Суд во Истанбул денеска им изрече казна доживотен затвор на 15 лица обвинети за „обид за уривање на Владата“, поради обвинувањата за корупција на...

Турција побара екстрадиција за кошаркарот Енес Кантер

Турција побара екстрадиција и „црвена тревога“ од Интерпол за апсење на НБА играчот Енес Кантер, првично пренесе „Анадолу“, а потврди Си-ен-ен. Турските медиуми...

ФБИ почна истрага за терористичката организација „ФЕТО“

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавошоглу изјави денеска дека ФБИ почна сериозна истрага во врска со т.н. Фетулахистичката терористичка организација „ФЕТО“. Чавушоглу прецизираше дека...

Трамп работи на екстрадицијата на Ѓулен?

Американскиот претседател Доналд Трамп му порача на својот турски колега Реџеп Таип Ердоган дека Вашингтон работи на екстрадиција на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој...

Трамп не размислува за екстрадиција на Ѓулен

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не ја разгледува можноста за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен. – Не, тоа не се разгледува, нагласи Трамп. Турските...

Роднините на протераните „ѓуленисти“ ја тужат косовската Влада

Роднините на шестмината турски државјани од Косово, кои официјална Анкара ги смета за следбеници на движењето ФАТО, кое го предводи верскиот лидер во егзил,...