9 C
Skopje
21.11.2018 - 1:22

Ознака: фестивал

Жарко Башески со „Задушување“ на „Арт капитал“

Скулпторот со видеообраќање на Дунав, беше дел од уметниците што го отворија третото фестивалско издание во Сентандреја Со видеообраќање на лед-екран поставен на Дунав, скулпторот...

МТФ„Војдан Чернодрински“: Вечерва настапуваат Битолскиот театар со Доктор Фауст“ и Прилепскиот...

Втор ден од 53-то издание на МТФ„Војдан Чернодрински“, кој синоќа започна во ЦК„Марко Цепенков“ во Прилеп. Денеска напладне ќе се одржи трибината „Театарската критика...

Доделени наградите на Фестивалот на непрофесионален филм

Фото-киноклубот „Прилеп“ на последниот 47. Државен фестивал на непрофесионален филм, кој се одржа во Струга на први јуни, од доделените вкупно 11, освои пет...

„Баскерфест“ со програма за сите возрасти

Традиционално во главниот град и оваа година ќе се одржи фестивалот на улични изведувачи „Баскерфест“. Од 12 до 17 јуни на плоштадот „Македонија“ во...

Групата „Офичина Зои“ ги пренесе духот и темпераментот на Саленто

Ритамот, емоциите и енергијата со која нѐ заплиснаа членовите на овој уникатен состав, наидоа на одек во публиката, која реагираше со аплауз, но и...

Битолскиот театар на фестивал во Црна Гора

Народниот театар од Битола учествува на Фестивал на националните театри од регионот во Подгорица со претставата „Коцкар“ од Ф.М. Достоевски, во режија на Дејан...

Велешкиот театар со две награди на фестивал во Русија

Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес со претставата „Вдовицата се мажи“ ги доби наградите за најдобра странска претстава и најдобар актерски ансамбл на интернационалниот театарски...

Велешкиот театар освои две награди на фестивал во Русија

Велешкиот театар со комедијата „Вдовицата се мажи“ во режија на Младен Крстевски освои две награди на Интернационалниот театарски фестивал „Руска класика“ кој се одржа...

Велешкиот театар на фестивал во Русија

Театарот „Јордан Хаџи Контантинов-Џинот“ од Велес со комедијата „Вдовицата се мажи“ во режија и адаптација на Младен Крстевски, од денеска до 31 мај ќе...

Фестивалот „Ентер Фест“ се одложува за 29 август

Музичкиот фестивал „Ентер Фест“ ќе се одржи од 29 август до 2 септември. Организаторите информираа дека терминот на одржување на фестивалот, што претходно беше закажан...