-4 C
Skopje
18.2.2019 - 7:44

Ознака: фестивал

Целовечерен фестивал на Канал 103 во МКЦ

Музичкото радио Канал 103 вечер од 20 часот во Младинскиот културен центар на два подиума организира целовечерен фестивал „103 Генерации“ со бендови и музичари...

Почна маратонот „Златно славејче 2018“

Денеска е денот „Д“ за сите деца, љубители на убавата песна. Почна 48. издание на најстариот детски фестивал во Македонија „Златно славејче 2018“, што...

Кубанците „Фламенко Екос“ на јубилејниот Фестивал на музика од светот во...

Гавни ѕвезди на десеттото, јубилејно издание на Фестивалот на музика од светот, чиј организатор е Центарот за култура во Битола, а што ќе се...

Почнува 17-то издание на Синедејс

Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22...

Колку (не) сме милосрдни?

Педесет и деветти Филмски фестивал во Солун Специјално за „Нова Македонија“ од Солун: Стојан Синадинов Како да програмирате фестивал со програма што ем ќе биде во...

„Часот на рисот“ вечерва на Фестивалот на дански филм

Вечерва, со проекција на филмот „Часот на рисот“, од режисерот Сорен Краг-Јакобсен, во 20 часот и официјално, ќе започне Фестивалот на современ дански филм...

Фестивал „Театар во куфер“ за враќање на театарот на неговиот почеток

„Театар во куфер“ е насловен новиот меѓународен театарски фестивал што од 9 до 20 ноември ќе се одржува во Штип и ќе прикаже една...

„Збогати се прекуноќ“ – мото на 17-от „Синедејс“

Меѓународниот фестивал на европски филм ќе започне на 8 ноември, со филмот „Матанги/Маја/М.И.А“ од режисерот Стив Ловериџ Годинешниот 17-ти „Синедејс“, меѓународен фестивал на европски филм,...

Започна „Скомрахи 2018“

Почнувајќи од утре, па до 6 ноември, на Факултетот за драмски уметности - Скопје, ќе се одржува познатиот интернационален студентски филмски и театарски фестивал...

Милеја од Литванија е најблескавата ѕвездичка

По 18-ти пат во центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп неодамна се одржа интернационалниот детски музички фестивал „Ѕвездички“. Неколку дена годинашните учесници од...