5 C
Skopje
20.11.2018 - 13:02

Ознака: фестивал

„Skopje Wine Expo“ на плоштад!

Организаторите ги покануваат љубителите на виното на четиридневниот настан под покровителство на Град Скопје, енолошкиот саем – Skopje „Wine Expo 2018!“ Загрејте ги есенските ноќи...

Отворање на Интернационален фестивал на камерна музика „Скупи Камерфест 2018“

Со „Вечер на француска музика“ денеска во Националната Галерија  – “Даут Пашин Амам” Скопје ќе биде отворено првото издание на Интернационалниот фестивал на камерна...

Одржано осмото издание на фестивалот „Сочни фигури“

Осмото издание на Фестивалот на фигури од овошје и зеленчук „Сочни фигури“ се одржа денеска во кругот на Државното средно училиште за рехабилитација и...

„Ѕвездичките“ ќе блеснат по 18-ти пат!

Во центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, на 20 и 21 октомври, од 18 часот, ќе се одржи интернационалниот детски музички фестивал „Ѕвездички“....

Младите со поддршка од ветераните ја освојуваат фестивалската сцена

Некои од фестивалските рефрени беа испеани од млади пејачи, кои токму во Штип ја почнуваат својата кариера. Една од нив е годинашната победничка Седумнаесетгодишната Антониа...

Вечерва финале на „Макфест 2018“ во Штип

Триесет и третото издание на најдолговечниот и најреномиран фестивал на забавна музика во Македонија, „Макфест 2018“, вечерва ќе го избере својот победник. На сцената...

„Разговори во четири очи“ на МНТ на „Московски ноќи“

Македонскиот народен театар со претставата „Разговори во четири очи“ ќе гостува на 6-от интернационален театарски фестивал „Московски ноќи“, кој од денеска до 9 октомври...

Документарецот „Како да беше некогаш“ го отвора фестивалот „Скопје синема сити“

Во Кинотеката на Македонија денеска и утре ќе се одржува есенското издание на фестивалот „Скопје синема сити“ кој е фокусиран на музиката и...

Музички документарци и јапонски и мексикански филмови во кинотеката

Од утре во Кинотеката на Македонија ќе почне програмата од фестивалот „Скопје синема сити“. Ќе биде отворена од 19 часот, со српскиот документарен филм...

Осум дебитантски филма на „Киненова“

Осум филма се во натпреварувачката селекција на 3-от меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“, кој под мотото „Првиот никогаш не се заборава“, ќе се...