Ознака: фестивал

Фестивалот на античка драма се враќа во Стоби

На сцената на амфитеатарот во древниот антички град Стоби, од 19 до 29 јули, ќе се одржи 17-от интернационален фестивал на античка драма „Стоби“,...

Со моторна пила до скулптури од дрво

Во хрватски Иванец на фестивал без класични вајарски длета учествуваше и една жена На четвртото издание на „Хрватскиот вајарски фестивал со моторна пила“, кој се...

ИФФК „Браќа Манаки“од 22-ри до 29 септември под слоганот „Симнуваме капа“

Под слоганот „Симнуваме капа“ (Hats off), од 22-ри до 29 септември во Битола ќе се одржи 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“,...

Карло Шатријан нов уметнички директор на „Берлинале“

Дитер Кослик, кој го води фестивалот од 2001 година, последните години беше цел на критичарите поради квалитетот на филмовите во главната програма. Незадоволството од...

Летен фестивал на книгата на „Три“

Од вчера започна новото издание на Летниот фестивал на книгата на „Три“, под слоганот „Читај... каде и да одиш“. И овој пат фестивалот ќе...

Најмногу награди за „Сараевскиот воен театар“

Меѓународното жири на 5-от Интернационален фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој се одржа од 18 до 24 јуни, во состав Иван Лео Лемо (претседател...

„Мандала“ на Јана Андреевска се слушна и во Фрајбург

Делото „Мандала“ на македонската композиторка Јана Андреевска, создадено во 2015 г., е изведено и на фестивалот „Меркланг“, во германскиот град Фрајбург, од ансамблот „Авенчр“,...

Венко Андоновски во друштво со славниот Хавиер Серкас во Белград

Нашиот најчитан писател, како гостин на Белградскиот фестивал на европска книжевност, наредните денови ќе биде во одбрано друштво на светски познати автори, меѓу кои...

Добрата музика е достапна за сите на „Skopje Street Music Festival...

Скопје, улица, музика. Трите зборови кои во себе ја содржат суштината на тоа што од вчера до недела се случува на седум различни локации во...

Почнува „Скопје стрит мјузик фестивал“

Скопје, улица, музика се трите збора што во себе ја содржат суштината на тоа што ќе се случува до 24 јуни, на седум различни...