Ознака: фестивал

„Кога пчелите ќе стивнат“ и „Ослободување на дрвјата“ избрани меѓу најдобрите...

„Кога пчелите ќе стивнат“ и герила-акцијата „Ослободување на дрвјата“ продуцирани и реализирани во изминатава година беа избрани во најдобрите 25 проекти во регионот на...

ЕХО Фестивалот на планински филм станува член во Меѓународната алијанса за...

ЕХО-фестивалот на планински филм на почетокот на месецов стана член на Меѓународната алијанса за планински филм. На состанокот на Генералното собрание на оваа организација,...

Вечерва се отвара фестивалот „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола на свечен начин ќе биде отворено 41 издание на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“, кој годинава поради пандемијата од...

Четворица издавачи од регионот гости на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“ 2020

Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ го најавува своето осмо издание, кое поради ковид-ситуацијата, наместо во мај го премести за септември. Од 14 до 17 септември...

Виола Грациози од Италија – Актерка на Европа 2020

Со синоќешното доделување на наградите, заврши 18-то издание на Интернационалниот театарски фестивал „Актерот на Европа 2020“. После шест дена фестивалски настани, организирани според протоколот за...

Никола Гелевски: Книгите за деца отвараат хоризонти и чакри

Скопскиот книжевен фестивал за мали фикции „Друга приказна“ годинава ќе се одржи по петти пат во Младинскиот културен центар и ќе трае од 3...

Хибридно 11-то издание на „Македокс“ со проекции на отворено и онлајн...

Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ на прес-конференција, што се одржа на 14 август во Куршумли ан, ја објави програмата и дополнителните активности за...

Јубилејното „Охридско лето“ отворено со четирикратно помалку публика

Со околу 400 гледачи, наместо 2.000, колку што во изминативе години биле присутни во Античкиот театар во Охрид, завчеравечер беше отворено јубилејното 60-то издание...

Ансамблот „Македонија“ ги оживеа и записите на Ѓорче Петров

Познатиот ансамбл одржа концерт на фестивалот „Илинденски денови“, а во Битола се претставува и со две изложби Ансамблот „Македонија“, кој веќе долги години е дел...

„Дипер андрграунд“ фестивал во Охрид од 14 до 16 август

Првиот „Дипер андрграунд“ фестивал во Охрид ќе се одржи од 14 до 16 август, најави „Авалон продукција“. Капацитетот е адаптиран по протоколите за само...