Ознака: фестивал

Во главниот град на Босна и Херцеговина утре почнува Сараевскиот филмски...

Екатерина Лазаревска Александра Лашкова Од утре до 19 август, во главниот град на Босна и Херцеговина ќе се одржува 28. издание на Сараевскиот филмски фестивал...

„Русокоса“ премиерно на филмскиот фестивал во Венеција

„Нетфликс“ неодамна го објави официјалниот трејлер за биографскиот филм „Русокоса“, базиран на истоимениот бестселер од Џојс Керол Оутс. Филмот, во режија на Ендрју Доминик, во...

Галичник е за нијанса поубав во боите на филмскиот фестивал

Повикувајќи се на традицијата за филмски проекции во старото кино, за тоа како со магариња од Јанче се носеле филмските ленти, организаторите ги поканија...

„Отскокни и ти!“ – натпреварувачки настан пред „Скопскиот поетски фестивал“

„Отскочна даска“ е поетско читање што ќе ги собере сите млади, надежни, познати или помалку познати поети и поетеси од домашната книжевна сцена, а...

Свечено отворено 52-то издание на фестивалот „Илинденски денови“

Со орото „Комитско“ во изведба на КУД „Илинден“, на ракометното игралиште во Битола, свечено беше отворено 52-то издание на републичкиот фестивал на народни песни...

„Светлините на астерот“ – мото на 17. „Астерфест“

Од 5 до 9 август во Струмица Лауреат на наградата „астер“ на фестивалот „Астерфест“ за животно дело од областа на филмската уметност е легендата на...

Џулијан Мур на чело на жирито на Филмскиот фестивал во Венеција

Познатата американска актерка Џулијан Мур ќе претседава со жирито на Филмскиот фестивал во Венеција во септември, објавија организаторите. Мур, која доби „оскар“ за улогата...

Повик за волонтери на книжевниот фестивал „Друга приказна“

Книжевниот фестивал „Друга приказна“ ги повикува сите млади љубители на книжевноста и културата да ни се придружат во реализацијата на регионалниот книжевен фестивал „Друга...

Триумф на едно од највпечатливите изданија на „Егзит“

По четири дена и ноќи заврши годинашното издание на фестивалот „Егзит“, низ чии капии од 7 до 10 јули поминаа повеќе од 200.000 посетители....

Италијанските тенори го отворија 62. „Охридско лето“

Извонредните вокални гласови на италијанските тенори Алесандро Косентино де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини, придружувани од Оркестарот на Националната опера...