11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 9:48

Ознака: фестивалот

Фестивалот „Оро без граници“ одбележува 30 години постоење

Меѓународниот детски фолклорен фестивал „Оро без граници“, симбол на сплотеност и ширење на пријателства помеѓу децата, оваа година го слави својот 30-годишен јубилеј, на...

„Орестија“ го отвора фестивалот „Стоби“

По двегодишна пауза, од вчера до 17 август се одржува 18-то издание на интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“. Фестивалската програма предвидува дванаесет настани...

„Медуза“, Сатори и Бајага на отворањето на фестивалот „Си денс“

Како што веќе претходно беше најавено, годинашниот фестивал „Си денс“ подготви и посебен ден како изненадување. Кон фантастичната програма за седмото издание на „Си...

Фестивалот „Панфиз“ и годинава на отворено

Со пригодна свеченост на платото на Македонскиот народен театар, во 20.30 часот, вечерва, ќе почне 14. издание на Меѓународниот фестивал на пантомима и физички...

Јавен повик за четвртото издание на фестивалот на светлината „Скопје...

ЈУ Универзална сала со поддршка на Град Скопје објави јавен повик за поднесување апликации за четвртото издание на фестивалот на светлината „Скопје лајт арт...

Македонската копродукција „Отворена врата“ кандидат за „оскар“ на Албанија

Играниот филм „Отворена врата“, дебитантски филм на младиот албански режисер Флоренц Папас, во кој Mакедонија учествува како копродуцент, е кандидат за „оскар“ на Албанија...

Ме импресионира кога човечката приказна е прикажана искрено

Рус Вакрилов, член на жирито на фестивалот „Ехо“ Рус Вакрилов е фотограф и снимател, со голем број експедиции и документарци за качување и скијање во...

Опремата за киното „Манаки“ пристигна, фестивалот одложен

Битола Непредвидливоста на пандемијата на коронавирусот, која веќе неколку месеци целосно ги смени не само однесувањето туку и животот на граѓаните, со целата своја сериозност...

Ќе се одржи интернационалниот фестивал „Полихимниа“

Во периодот од 25 до 30 март во Скопје ќе се одржи интернационалниот фестивал „Полихимниа“. Во рамките на фестивалот ќе се одржи интернационален натпревар,...

Аксвел и Ингросо покажаа зошто се едни од најбараните диџејски ѕвезди

Откако еден од најуспешните македонски диџеи, Александар Галоски, ја загреа атмосферата на стадионот на АРМ, со што почна годинашното издание на фестивалот „Скопје колинг“,...