9 C
Skopje
16.2.2019 - 19:13

Ознака: фени

Синдикатот на „Фени“ сѐ уште чека да заврши стечајот

Вработените на „Фени“ јавно прашуваат, кој има интерес да се одолжува стечајот Од Синдикатот на вработените во комбинатот „Фени“ во Кавадарци сѐ уште чекаат да...

„Фени“ се реорганизира

Стечајната постапка за „Фени“ е пред самиот крај, останува уште една одлука на судот во Велес, велат претставниците на „Еуроникел“, новите закупци на компанијата....

Фени излегува од стечај, следува реорганизација

Судијката Валентина Ѓорѓиевска ја потврди одлуката што ја донесе Собранието на доверители на 4. јули со која е прифатен планот за реорганизација на Фени...

МВР изгоре 590 парчиња неупотребливо и оштетено оружје

Во печката на „Фени” денеска беше изгорено неупотребливо и оштетено оружје од МВР. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека настанот е придонес кон светскиот ден...

Ограничената инфраструктура го кочи транспортот

Во 2017 година, патниот товарен превоз доминира со учество од 96,4 отсто, во споредба со товарниот превоз со железница, додека во 2012 година тоа...

Фини во мај произвeде над 1.000 тони никел

Во кавадаречкиот комбинат Фени производството на никел во мај надмина 1.000 тони произведен никел, а раст е забележан и кај извозот, соопштуваат од ЕуроНикел, подружницата...

Инвестиции до 15 милиони евра и нови вработувања – дел од...

Со дополнителна инвестиција од 10 до 15 милиони евра во реконструкција на втората печка, со нејзиното рестартирање и зголемување на производствените капацитети и норми...

Дисциплинска постапка против претседателот на Синдикатот во „Фени“

Дисциплинска постапка е поведена против Ѓоре Палитов, претседател на Синдикатот во „Фени“, од страна на стечајниот управник на комбинатот во стечај. Во образложението на...

„Фени“: Објавите во медиумите за стечајот во „Фени“ се злонамерни

Неодамнешните извештаи во медиумите во врска со транспарентноста на стечајниот процес може да се објаснат само како злонамерни во однос на ФЕНИ Индустри и...

Тасева: Анѓушев ми се закани по објавите за стечајот за „Фени“

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, на приемот кај британскиот амбасадор, и се заканил на Слаѓана Тасева, претседателка на „Транспаренси интернешнал – Македонија“, за...