Ознака: „Феникс“

Издателството „Феникс“ отвори креативна домашна работилница

Издавачката куќа „Феникс“ на својот сајт www.feniks.net.mk отвори специјален едукативен и креативен портал, наречен Креативна домашна работилница. Во услови на изнудена и привремена изолација, сите граѓани,...

Бејнс влезе во НБА-историјата со рекордни девет тројки

Австралискиот НБА-центар на Феникс санс, Арон Бејнс (208 см), влезе во историјата на ова најквалитетно кошаркарско натпреварување. Имено, тој е првиот центар на кој...

Феникс?

За минатата колумна едни ме прекорија дека емоциите не се за во јавност, а други рекоа дека ги допрела, бидејќи била глас на безгласните....

Фестивал на чајот и читањето во „Феникс“

Традиционалната манифестација „Фестивал на чајот и читањето“ ќе започне на 15 јануари и ќе трае до 15 февруари. Годинава нејзини организатори се: издавачката куќа...

Зрела лирска објава

(Билјана Станковска, „Растурен круг на времето“, Феникс, 2018) Лириката обично се поврзува со конкретни односи, со личности, со чувства и со емоции, со атмосфера на...

Саем на книгата на „Феникс“

Издавачката куќа „Феникс“ годинава организира „Голем саем на книгата“, кој се одржува во четири продавници низ Скопје. Саемот беше отворен на 15 ноември, а...

Авион удри во автомобили во Феникс, еден загинат

Мал патнички авион денеска се урна во Феникс, во американската сојузна држава Аризона, при што удри во два автомобили. Еден човек што бил во авионот...

Разводот создаде сериски убиец што сееше смрт низ Феникс

Познатиот форензички психолог Стивен Пит (59) беше застрелан пред неговата канцеларија, среде бел ден, во четвртокот. Велерија Шарп (48) и Лора Андерсон (49) беа...

На литературата за деца ѝ е потребна креативна и творечка обнова

Македонскиот читател е желен и жеден за добра, необична, експериментална, игрива, весела, нездодевна, авантуристичка, фантастична книга за деца и млади. Но за такви книги...