Ознака: федерика могерини

Могерини: Не сакаме Европа повторно да стане бојно поле

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска изјави дека за Унијата „е многу важно почитување на Договорот за нуклеарни...

Могерини повторно побара укинување на косовските царини

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, денеска во Брисел се сретна со членовите на косовската делегација избрана за дијалогот...

Харадинај: Со Могерини како посредник, ЕУ не е неутрална во преговорите...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај одговори денеска на вчерашното писмо од Брисел, обвинувајќи ја експлицитно високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност...

Могерини побара Косово да ги укине високите царини за Србија и БиХ

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини му рекла на претседателот на Косово Хашим Тачи дека одлуката за воведување на...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат...

Могерини: Косово веднаш да ги повлече царините

По одлуката за зголемување на царините за Србија за 100 отсто, ЕУ итно ја повика Приштина да ги повлече, јави дописничката на МИА од...

ЕУ бара начин да помогне во венецуелската криза

  Високата претставничка за надворешни работи на Европска Унија, Федерика Могерини, најави дека ЕУ размислува да формира контакт група за справување со политичката криза во...

Могерини: Потврдена определеност на Западен Балкан за ЕУ интеграција

Шефицата на дипломатијата на Европската унија, Федерика Могерини вели дека за време на заедничката вечера органзиирана на маргините на ГС на ОН, лидерите на...

Санкциите на Трамп не ги уништија сојузниците на Иран

Пет од државите потписници на нуклеарниот договор со Иран се договориле да формираат финансиски механизам, кој ќе им овозможи да продолжат да тргуваат меѓу...

Заев и Могерини од Стразбур заедно во Скопје

Премиерот Зоран Заев и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини од Стразбур заедно доаѓаат во Скопје. Заев на Фејсбук профилот...