0.2 C
Skopje
23.1.2020 - 19:45

Ознака: федерика могерини

Могерини: Го поддржуваме нуклеарниот договор со Иран

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, изјавила дека денеска во Брисел ќе се сретне со претставници на држави членки...

Средба Заев-Могерини: Неопходно е земјата да биде поддржана на патот кон...

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев во чијшто состав се и вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи...

Харадинај ја обвини Могерини за штетата во дијалогот со Белград

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја обвини шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини дека е одговорна за штетата нанесена на дијалогот меѓу Белград и Приштина....

ЕУ: Фокусирани сме на зајакнување на владеењето на правото во Западен...

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини денеска оценија дека ЕУ е фокусирана и ангажирана на зајакнување на владеењето...

Поздравен напредокот, реформите да бидат спроведени до јуни

Поздравен е силниот напредок на Македонија на реформската агенда, а добиено е и охрабрување за државата, пред јуни, да ги спроведе преостанатите мерки за...

Могерини: Неприфатлива е воена интервенција во Венецуела

Високата претставничка на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјави дека воена интервенција во Венецуела е неприфатлива за ЕУ. – Кризата во...

Брисел побара дијалог меѓу власта и опозицијата

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во заедничка изјава околу...

Могерини: Нема услови за продолжување на дијалогот Белград-Приштина без укинување на...

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини изјави дека во моментов не се исполнети условите за нова рунда преговори помеѓу...

Могерини: ЕУ ќе го поздрави историскиот успех на Скопје и Атина

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини пред почетокот на Советот на министри за надворешни работи порача дека утрово министрите ќе...

Могерини: Не сакаме Европа повторно да стане бојно поле

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска изјави дека за Унијата „е многу важно почитување на Договорот за нуклеарни...