Ознака: федерика могерини

Могерини: Имаме јасен интерес да го воведеме цел Балкан во ЕУ

Европската Унија да го задржи силното присуство на Западен Балкан за остварување на јасниот интерес - воведување на цел Балкан во ЕУ, повика вчера...

Димитров: Да не се дозволи да бидеме колатерална штета поради прашање...

На покана на Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини и министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хависто...

Могерини: ЕУ има должност да ги штити правата на верските заедници

Заштитата на слободата на мисла, свесност и религија е должност на ЕУ и нејзините земји-членки, изјави високата претставничка за надворешна политика и безбедност на...

Брисел намерно молчи за случајот „Рекет“?

Новинарот на „Ла Верита“, Ларис Гајсер, кој ги обелодени снимките од аферата „Рекет“ утрово објави видео колумна. Во неа, главна цел на италијанскиот новинар со...

Европа во светот пред нас

Јосеп Борел, Можниот наследник на Федерика Могерини, ексклузивно за „Нова Македонија“ Мајските европски избори беа важни затоа што од нивниот резултат зависеше каков тип Европа...

Могерини: Проширувањето е прашање на помирување и обединување на ЕУ

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на европскиот...

Иранските прекршувања на нуклеарниот договор сè уште се незначајни

Неодамнешните прекршувања на нуклеарниот договор потпишан во 2015 година не се значајни и може да се ревидираат, изјави шефицата за надворешни работи на Европската...

Могерини: Се надевам на посветен шеф на дипломатијата на ЕУ

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, изјави дека се надева дека местото шеф на дипломатијата на ЕУ ќе го...

Министерски совет на ЕУ за Македонија и Албанија

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и...

Јубилејно 10-то ДА за Македонија

Тие го сработија своето и сега ЕУ треба да го исполни својот дел. Дискусиите сега се во земјите-членки, дали тие се подготвени за почнување...