0.3 C
Skopje
26.1.2020 - 10:53

Ознака: федерика могерини

Црна Гора и Албанија се приклучија на одлуката за санкциите против...

Црна Гора и Албанија се приклучуваат на одлуката на Европската унија (ЕУ) за продолжување на санкциите против Русија и поединците во Украина, објави министерката...

Балканските лидери разочарани на вечерата кај Могерини

Западен Балкан има потреба од Европската Унија и важно e Брисел да не го напушти оптимизмот дека иднината на регионот е во таа заедница,...

Могерини заврши со (не)успешната политика за Западен Балкан

Федерика Могерини имаше проштална средба со лидерите на Западен Балкан. Завчерашната средба во Брисел се реализира во моментот кога проширувањето на Европската Унија и...

Заев: Федерика ни беше поддршка и вистинска пријателка, ти благодариме

Премиерот Зоран Заев заедно со лидерите од балканските земји вечерва присуствуваше на работна вечера со досегашната шефица на европската дипломатија, Федерика Могерини. -Федерика ни беше...

Заев неделава во Рим и во Брисел – разговори со Конте,...

Премиерот Зоран Заев утре ќе оди на средба во Рим со италијанскиот премиер Џузепе Конте. Веста за средбата на Заев со Конте е потврдена,...

Македонија очекува позитивна одлука во октомври

Премиерот, Зоран Заев, во Њујорк присуствуваше на вечерата што за шефовите на држави и влади на земјите од Западен Балкан ја приреди високата претставничка...

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од Западен Балкан. Могерини во пресрет...

Османи: Владеењето на правото е континуиран бенчмарк за европските интеграции

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамките на посетата на Брисел оствари работна средба со високата претставничка на Европската...

Османи во Брисел на средба со Могерини

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел каде ќе оствари работна средба со високата...

Могерини: Имаме јасен интерес да го воведеме цел Балкан во ЕУ

Европската Унија да го задржи силното присуство на Западен Балкан за остварување на јасниот интерес - воведување на цел Балкан во ЕУ, повика вчера...