16.3 C
Skopje
7.4.2020 - 15:27

Ознака: федерер

Јубилеен 50-ти епски дуел Федерер – Ѓоковиќ

Ѓоковиќ во три сета го елиминира Раониќ, а Федерер спаси седум меч-топки против Сандгрен, по што 50-ти пат ќе се сретнат меѓу себе, четврти...

Федерер ја доби тениската класика со Надал и закажа финале со...

Роџер Федерер и Рафаел Надал на тениските љубители на „Централниот терен“ им приредија уште еден спектакл, кој на крајот му припадна на швајцарскиот „Маестро“,...

Федерер против Надал по 11 години на Вимблдон

Роџер Федерер имаше лош старт на мечот и го загуби првиот сет од Кеи Нишикори, но на крајот го победи упорниот Јапонецот со 4:6/6:1/6:4/6:4...

Федерер со победа го стартуваше АТП турнирот во Хале

Третиот светски тенисер во моментов, Швајцарецот Роџер Федерер се пласираше во второто коло на тенискиот турнир од серијата 500 во Хале, Германија откако денеска...

Федерер со победа стартуваше на Ролан Гарос

Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер со очекувана победа го започна својот настап на вториот грен слем во оваа сезона Ролан Гарос. Ова за Швајцарецот беше прв...

Мекинро: Новак е машина, ама Федерер е најдобриот на сите времиња

Поранешниот светски тенисер број 1, Американецот Џон Мекинро се плаши дека интересот за тенисот ќе опадне кога ќе се повлече „големата тројка“, Ѓоковиќ, Федерер,...

Федерер: Нема да биде исто по пензионирањето на „големата тројка“

Светскиот рекет бр.4, Роџер Федерер изјави дека тенисот ќе доживее големи промени кога ќе се пензионираат припадниците на „големата тројка“. Федерер, Новак Ѓоковиќ и Рафаел...

Федерер се пласираше во полуфиналето на турнирот во Дубаи

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер е на две победи од освојувањето на 100-тата титула во кариерата, откако триумфираше над Унгарецот Матон Фучович со 7:6 (8),...

Нишикори го изненади Федерер на стартот на Мастерсот во Лондон

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори направи големо изненадување на Мастерсот во Лондон со победата над Роџер Федерер во 1.коло од групата Б. Резултати од 1.коло: Кевин Андерсон...

Ѓоковиќ го совлада Федерер и закажа финале со Хачанов

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Мастерсот во Париз, откако во полуфиналето го победи Роџер Федерер со 7:6 (8:6), 5:7, 7:6...