Ознака: фби

ФБИ уапси група неонацисти што планирале насилства

ФБИ уапси тројца припадници на неонацистичка група, кои планирале на собир за поддршка на поседувањето на оружје да предизвикаат насилство и да започнат меѓурасни...

Бев на чело на ФБИ и ЦИА, постои сериозна опасност по...

Владеењето на правото е принцип што го штити секој Американец од злоупотребата на монарсите, деспотите и на тираните Автор: Вилијам Вебстер, поранешен федерален судија и...

Признанијата на најозлогласениот сериски убиец го измачуваат ФБИ

Семјуел Литл (79) призна дека задавил 93 жртви во периодот помеѓу 1970 и 2005 година, со што сега се смета за најозлогласниот сериски убиец...

Приведена руска пратеничка на аеродром во Њујорк

Инга Јумашева, пратеничка во руската Дума, е приведена на аеродромот во Њујорк, соопшти амбасадорот на Русија во САД. Таа била приведена од страна на...

Израел обвинет за шпионирање на Белата куќа со мистериозни уреди

Политико Американската влада откри дека во последните две години, Израел најверојатно поставил уреди за следење на мобилните телефони во близина на Белата куќа и други...

Зошто САД не можат да се справат со домашниот тероризам?

Соединетите Американски Држави не можат да се справат со се почестите закани од нападите изведени од „домашни терористи“. Ова прашање предизвика загриженост кај законодавците...

Пронајдени делови од човечки тела во рација на ФБИ во Аризона

Делови од човечки тела во кофи, фрижидер полн со машки полови органи и машко тело на кое била сошиена глава од жена биле откриени...

Ако сте летале со „Лолита експрес“ на Епстајн, ФБИ сака да...

Апсењето на Џефри Епстајн загрижи многумина од неговите влијателни пријатели, бидејќи озлогласениот „црни тефтер“ и евиденцијата од летовите на приватниот авион на богатиот финансиер...

ФБИ држи десетмина Црногорци на брод со 16 тони кокаин

Агенти на американското Федерално истражно биро (ФБИ) го ограничиле движењето на десет црногорски граѓани што се наоѓаат на брод во Филаделфија, на кој се...

ФБИ ќе ѝ помага на Шри Ланка во истрагата за бомбашките...

ФБИ ќе помогне во истрагите за серијата бомбашки експлозии на Велигден во неделата, што ја потресоа островската нација Шри Ланка, објави во средата Американската...