Ознака: фајзер

Сè што треба да знаете за таблетите против ковид-19

Соединетите американски држави купуваат милиони дози на двата лека за ковид-19 - познати како таблети за ковид, со намера да ги направат лесно достапни....

Канада ја одобри „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години

Канадските здравствени власти објавија дека ја одобруваат употребата на вакцината против ковид-19 на „Фајзер“/„Бионтек“ за деца на возраст од 5 до 11 години. „По целосно...

Се засилува трката помеѓу „Фајзер и „Мерк“ за експерименталните лекови против...

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден планира да набави десет милиони таблети од лекот на „Фајзер“ за третман на коронавирусот. Набавката на лекот ќе...

„Фајзер“ ќе дозволи земјите во развој да го произведуваат лекот против...

Американската компанија за лекови „Фајзер“ склучи договор со кој дозволува нејзината експериментална таблета за лекување од Ковид-19 да се произведува и продава во 95...

„Фајзер“ го произведе најсилниот имунолошки одговор според ново истражување

Вакцината на „Фајзер/Бионтек“ го произведе најсилниот имунолошки одговор против ковид-19 од четирите вакцини тестирани во студија објавена во списанието „Сел хоуст енд мајкроуб“. Истражувачите го...

„Фајзер“ упорно ја крие тајната формула за вакцината вредна 36 милијарди...

Светската здравствена организација (СЗО) стои на ставот дека производителите на вакцини не треба да гледаат само на профитот, додека пак, тие се обидуваат да...

Директорот на „Фајзер“ ги нарече криминалци оние што шират дезинформации за...

Извршниот директор на „Фајзер“, Алберт Бурла, обвини милиони луѓе за ширење дезинформации за вакцините против ковид-19 произведени од неговата компанија. Тој исто така рече...

Oткриен нов сој на коронавирусот отпорен на вакцините на „Фајзер“ и...

Новиот сој на коронавирус А.30, откриен во Ангола и Шведска, е високоотпорен на антителата од вакцините на „Фајзер“ и „Астра зенека“, покажа ново научно...

Американските експерти ја препорачаа вакцината на „Фајзер“ за деца од 5...

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја препорача употребата на вакцините на „Фајзер“ за...

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на...

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на возраст од 5 до...