Ознака: фатмир битиќи

Битиќи: ДДВ за електрична енергија ќе остане пет отсто до крајот...

Данокот на додадена вредност (ДДВ) за електричната енергија до крајот на годината ќе остане пет отсто, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Засега,...

Битиќи: Работникот е на прво место, а човечкиот капитал пред се

Никој не треба да заборави дека работникот е на прво место, човечкиот капитал е пред се, рече вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи пред...

Битиќи: Усогласувањето на платите ќе се направи преку дијалог и преговори

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека усогласувањето на платите ќе се направи преку дијалог и преговори, исто онака како што беше...

Битиќи: Ќе има доволно количини масло за јадење за да се...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска изјави дека домашните компании кои произведуваат масло за јадење имаат залихи за месец до месец и половина,...

Битиќи: Моделот што го предложивме за намалување на цените на нафтените...

Сметаме дека е подобар и одржлив моделот што го предложивме за намалување на цените на нафтените деривати отколку да одевме со еднократно намалување на...

Битиќи: За зголемувањата на минималната плата и пензиите нема потреба од...

Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите бидејќи за тоа се обезбедени средства, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања...

Битиќи потврди дека ќе има раст на пензиите

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека се размислува и ќе се посегне по промена на моделот за раст на пензиите. Според него, сегашниот модел...

Битиќи: Договорот за минимална плата од 18.000 денари е солидно решение

Ова е солидарно решение со кое им се излегува пресрет и на граѓаните и на стопанството. Важно ни е да имаме задоволни работници, кои...

Нема договор за минималната плата, предлогот на Бизнис конфедерацијата ќе се...

– Синдикатите, работодавачите и Владата и денеска не се договорија за зголемувањето на минималната плата. Заеднички е оценето дека постоечкиот модел на усогласување на...

Битиќи гарантира дека нема да има рестрикции на струјата

Тој вели и дека нема да поскапи колку што најавува опозицијата Годината што изминува е година во која го започнавме опоравувањето, но за жал изгубивме...