Ознака: факултет

И Македонија е во грчките планови за отворање факултети во странство

Кипар, Албанија и Египет, во првата фаза ќе бидат земјите во кои грчките Универзитети се очекува да го направат првиот истражувачки чекор за основање...

Талибанците им забранија на жените пристап до факултетите

На жените повеќе нема да им биде дозволено да посетуваат предавања или да работат на Универзитетот во Кабул додека не се создаде „исламска средина“,...

(Не)правен факултет

Бев уште во раните гимназиски години кога таткото на мојата најдобра школска другарка, а потоа и близок пријател на моите родители, инаку правник по...

Вучиќ по вторпат стана студент и го покажа новиот индекс

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на Инстаграм објави дека повторно ќе биде студент. Тој објави слика со индексот и кошаркарска топка со него, најавувајќи...

Визните процедури ги оставија странските студенти во САД ни на небо,...

Враќањето во американските образовни институции е доведено во прашање за околу еден милион студенти од странство Авторки: Меган Специја и Марија Аби-Хабиб Њујорк тајмс Оливер Филкокс беше...

Не ви треба факултетска диплома за да работите за Маск

Нема потреба кандидатите за работа во „Тесла“ да имаат факултетско образование, па дури ни диплома од средно училиште - одговори Илон Маск на прашањето...

Почнува новата академска година

Денеска започнува новата академска 2019/2020 година, чиј почеток свечено ќе биде одбележан при универзитетите во земјава. На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, ректорот...

Силна експлозија на факултет во Белград

На Технолошкиот факултет во центарот на Белград, синоќа околу еден часот по полноќ, одекнала силна експлозија по што избил пожар. Како што пренесуваат српските медиуми,...

Кога не го бидува детето…

Кога дрвото е посадено накриво, тешко се оправа, вели народот. Секоја година е сѐ потешко... Ова е особено случај и со образовниот систем, и...

Дуално образование, освен во средно, е потребно и на факултет

Имаме 24 универзитети, имаме над 130 факултети и над 600 студиски програми. Самиот тој факт прави високото образование да биде неквалитетно Промовирана книгата „Состојби и...