11.8 C
Skopje
25.10.2021 - 20:11

Ознака: факти

Mитови или факти за кучињата

Кучињата ја знаат вашата рутина: Ако имате мошне нормална рутина, вашето куче може да одреди кога ќе се вратите дома врз основа на количеството...

Мистерии и факти во врска со ковид-19

Колку „вакцините може да се изменат“ на начин што целосно ќе ја отстрани можноста за згрутчување на крвта кај вакцинираните, на што се фокусира...

Закерберг се вмеша во спорот помеѓу Трамп и „Твитер“

Во интервју за Фокс Њуз, извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг ја  критикуваше социјалната платформа Твитер за одлуката да обележи два твита на американскиот...

Просечен човек пеш поминува околу 185.000 км

Интересни факти за стапалата Во текот на животот, просечниот човек пеш поминува околу 185.000 километри, што е доволно да се обиколи Земјата четири пати. По...

Со проверка на фактите против дезинформациите

Организациите за проверка на факти не треба да се фокусираат само на борбата против лажните вести. Тие треба да ги идентификуваат и изворите на...

Делчев: Борбата за ослободување ја водиме сами

Македонизмот во илинденската епоха низ факти (1893- 1909) (6) Пишува проф. д-р Михајло Миновски Околу актуелното македонско прашање се изјаснувале редица поединци, македонски дејци и револуционери....

Што тврделе некогаш, што кажуваат сега

Потпирајќи се исклучиво на факти, докази и јавно искажани ставови и во интерес на граѓаните и пошироката јавност, нашиот весник подготви серија написи за...

За „Чарли и фабриката за чоколади“ обезбедени 1.850 чоколади

Факти за популарни филмови што можеби не сте ги знаеле Снимањето филмови воопшто не е лесен процес. Често режисерите, снимателите, целата продукција се соочуваат со...

Факти за Русија- единствена земја којашто излегува на 12 мориња

Познато е дека Русија е територијално најголемата земја на светот, и од секоја страна може да се најде по некоја занимливост, за која многумина...

Дванаесет факти за егзотичното Мароко

Доколку Мароканец ви понуди „сексоу", прифатете го оти е многу вкусно... Ова е само една од занимливостите за егзотичното Мароко кои можеби досега не...