Ознака: фабрика

Кинескиот мобилен гигант „Хуавеј“ ја гради првата фабрика во Европа

„Хуавеј“ ќе инвестира 200 милиони евра во првата фаза од изградбата на фабрика за производство на базни станици, што ќе значи и отворање на...

Експлозија во хемиска фабрика ја вознемири Шпанија

Најмалку еден човек загина, а десет се повредени, од кои три потешко, во силна експлозија во хемиска фабрика во североисточна Шпанија. Човекот загинал кога зградата...

Пожар во фабрика во Њу Делхи, има и жртви

Најмалку 43 лица загинаа денеска во пожар во шесткатна фабрика во Њу Делхи. Пожарот избил додека работниците спиеле, соопштија владини претставници. Според информациите од локалните...

И Грција ја сака фабриката за автомобили на „Фолксваген“

Грција покажа интерес за изградба на фабриката за автомобили од германската компанија „Фолксваген“, откако беше повлечена одлуката таа да се гради во Турција, поради...

Објавен тендер за отстранување на линданот од ОХИС

Меѓународен тендер за избор на технологија за отстранување на линданот и неговите изомери од кругот на фабриката ОХИС во Скопје е објавен вчера и...

„Отровно апче“ за српскиот инвеститор во фабриката за чоколади

Собранието на акционери на „Краш“ сака да го намали сопственичкиот удел на српската фирма КСЛ. Собранието донесе одлука со која надзорниот одбор во период...

130 пожарникари гаснат пожар во фабрика во Франција

Сто и триесет пожарникари го гаснат големиот пожар што избувна во фабрика за хемикалии во северниот дел на Франција. Локалните власти ги предупредија жителите на...

Голем пожар во поранешна фабрика предизвика паника во Сараево

Пожар кој избувнал во кругот на поранешна фабрика во источниот дел на Сараево, а кој и натаму гори предизвика паника меѓу граѓаните, пренесува „Б92“. Припадници...

Во Глумово отворена нова фабрика за преработка на месо

Современа, напредна технологија според меѓународните стандарди за поефикасно, полесно, побрзо и уште поквалитетно производство, како и 30 нови вработувања донесе новиот погон за преработка...

Сиртаки со стечајот на грчката фабрика „Саитис“

Откако претходно грчките газди сите вработени во фабриката ги префрлиле на работа во сестринската фирма „Саитис фејшен“ и ги продале машините, тие ја напуштиле...