18 C
Skopje
19.9.2018 - 1:42

Ознака: фабрика

Локализиран пожарот во „Сувенир“ од Самоков

Локализиран е пожарот што настана по експлозијата во наменската фабрика „Сувенир“ во Самоков и состојбата е стабилизирана, информира портпаролот на СВР Битола Сања Стаматова. Според...

Директор на компанија за кокс во БиХ уапсен поради загадување на...

Босанските власти го уапсија генералниот директор на Компанијата Глобал Испат Коксна Индустрија Лукавац (ГИКИЛ), водечки производител на кокс на Балканот, соопшти информативниот сајт Кликс. Директорот...

Најмалку 30 повредени при експлозија во фабрика во Бразил

Најмалку 30 лица се повредени денеска при експлозија во фабрика за челик во Бразил. Експлозијата се случила во дел од фабриката каде се наоѓале резервоарите...

Турската компанија „Мурат Тиџарет“ најави 500 вработувања во Македонија

Турската компанија „Мурат Тиџарет“ денеска почна изградба на фабрика во ТИРЗ Скопје 2, каде инвестира околу седум милиони евра и планира да отвори 300...

Американската компанија „Дура“ почнува со изградба на фабрика во Бунарџик

Во Технолошко инудстриската зона кај Скопје фрнрдкс ќе почне изградбата на производствениот капацитет на американската компанија „Дура“. Станува збор за компанија од автомобилската индустрија,...

Експлозија во фабрика во Кина, 19 лица загинати

Во експлозија во хемиска фабрика во југозападниот дел на Кина загинаа 19 лица,  а 12 се повредени, соопштија утрово локалните власти. Експлозијата се случила синоќа...

Мексико: Најмалку 24 жртви во експлозии во фабрики за пиротехнички материјали

Најмалку 24 лица загинале, а десетици се повредени во две експлозии вчера во погони за изработка на огномет во мексиканскиот град Тулапек. Меѓу загинатите во...

Кривична пријава за охриѓанец за кражба во фабрика

Секторот за внатрешни работи Охрид до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Д.О.(33) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Наскоро нова фабрика во Кичево- најавени 800 нови вработувања

Покрај претходно изградениот капацитет од областа на автомибилската индустрија на американската компанија за воздушни перничиња КСС, сега под новото име ЏОЈСОН, во ТИРЗ Кичево,...

Експлозија во фабрика во Франција, тројца повредени

Три лица, од кои двајца потешко, се повредени денеска при експлозија во фабрика за производство на изолациски материјали во централниот дел на Франција. Како што...