Ознака: Фабијано Каруана

Карлсен во драматично финале го победи Каруана

Светскиот првак Магнус Карлсен (2.881 рејтинг-поени) триумфира на силниот интернет-турнир во забрзан шах (10 минути, плус 5 секунди за секој потег по играч), откако...

Карлсен 99-ти пат е на светскиот врв

Водечката тројка, Карлсен, Каруана и Динг, ги зацврсти своите позиции на врвот на листата на ФИДЕ, кои се единствените со рејтинг поголем од 2.800...

Класичен или забрзан шах?

Класичниот шах е добар, а теоретски многу значаен, но затоа брзиот шах е поинтересен за широката публика и тој има своја иднина, вели рускиот...

Повредениот Карлсен испушти победа

Светскиот првак ја повреди аркадата играјќи фудбал во слободното време, а потоа во деветтата партија за титулата испушти победа за водство во дуелот со...

Релаксирачко реми, видеовозбуда надвор од таблата

Ништо ново во Лондон. Со реми заврши и четвртата партија од мечот за титулата светски шаховски првак помеѓу бранителот на светскиот трон, Норвежанецот Магнус...

Мирољубиво, ама борбено по две одиграни партии

Лондон е град во кој може да се нарача вечера и многу доцна во ноќта, па Карлсен и Каруана по седум часа игра и...

Карлсен ќе ја одбрани титулата во неизвесен меч?

Во мини-анкетата на „Нова Македонија“ дванаесетмина сметаат дека Карлсен ќе ја одбрани титулата, а тројца се изјаснија дека Каруана ќе слави, иако сите се...

Мечот за светската круна ќе се игра во Колеџот за уметност...

Станува збор за простор од 10.000 квадратни метри, кој секој ден ќе биде домаќин на по 400 луѓе што ќе сакаат да го видат...

За круната ќе игра исцрпувачкиот дух против универзалниот борец

Мечот за светски првак, од петок, во Лондон, со првата партија (од предвидените 12), помеѓу моментно најсилните шахисти во светот, шампионот Магнус Карлсен и...

Шампионот во подобра форма од претендентот за светската круна

На силниот турнир во Азербејџан Манус Карлсен го освои првото место, додека Фабијано Каруана на првенството на САД заврши втор Актуелниот 16-ти светски првак во...

Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? (Dub) (https://animeplanet.cc/m/Y9bm) Episode 13 at AnimePlanet anime planet boruto

Watch My Hero Academia 2 (Dub) Episode 12 (https://crunchyrollfree.com/m/0g5R/ep-12) at website https://crunchyrollfree.com. See more crunchyroll 30 day free trial