8 C
Skopje
20.1.2019 - 16:47

Ознака: УЈП

УЈП не е истражен, туку даночен орган

Управата за јавни приходи не е истражен, туку даночен орган и неговата работа е да ги спроведува и да ги унапредува даночните цели, одговори...

Одложена обврската пензионерите да се регистрираат за е-персонален данок

 За седум години е одложена обврската да се пријавуваат во електронскиот систем за даноци во УЈП за пензионерите кои не остваруваат друг приход освен...

Канцелариите на УЈП утре отворени за граѓаните

Управата за јавни приходи информира дека утре сите даночни канцеларии (регионални дирекции, даночни одделенија и даночни шалтери) ќе бидат отворени за граѓаните за да...

Наскоро со законско решение ќе се олеснува регистрацијата на пензионерите во...

Управата за јавни приходи најавува брзо законско решение што ќе содржи олеснителни околности за регистрација на пензионерите во Управата за јавни приходи поради новиот...

Кривична пријава за инспекторот од УЈП осомничен за примање поткуп

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал со кривична пријава до надлежното ОЈО Скопје го предаде инспекторот на Управата...

Вработен во УЈП уапсен за поткуп

Вработен во Управата за јавни приходи (УЈП) попладнево во Скопје е уапсен под сомнение за примање поткуп. Според извори на истрагата, Љ.С. е уапсен во...

Даночното одделение од Кичево се врати во реконструираниот објект

По 12 години потстанари во друг објект во средиштето на градот, вработените од Даночното одделение од Кичево, се вратија во старата реконструирана зграда, која...

Се бара решение за регистрацијата на пензионерите во УЈП за годишната...

Во Управата за јавни приходи се бара решение за пензионерите во однос на системот за регистрација за годишните даночни пријави. Министерот за финансии Драган...

Брзи решенија за бавни постапки

Одлуката на УЈП сите граѓани преку Интернет да се пријавуваат на нивната веб-страница и да се регистрираат за да добијат веќе готова пресметка и...

Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат обврска да...