10.3 C
Skopje
13.12.2019 - 15:23

Ознака: УЈП

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, продукција „Томато“ и „БМЈ груп“

Ќе бидат поднесени кривични пријави против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, против  продукција „Томато“ каде што беше сместена 1ТВ, како и против сопственичката на...

Граѓаните скенирале 20 милиони фискални сметки

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, оцени дека мерката „Мој ДДВ“ ги дава резултатите за целите за кои е воведена - влијае...

Досега се скенирани околу 20 милиони фискални сметки

Директорката на Упрвата за јавни приходи, Сања Лукаревска денеска на прес-конференција оцени дека мерката „Мој ДДВ“ ги дава резултатите за целите за кои е...

УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата...

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен сојуз, која е предмет...

Редовни контроли наместо казни

Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП) Сања Лукаревска на средба со прилепските угостители и градоначалникот Илија Јованоски. На средбата стана збор за новиот принцип...

УЈП во контрола за неиздавање на фискални сметки

Најзабележителни неправилности кои од почетокот на мерката за поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ ги пријавиле граѓаните на бројот 198 се неиздавање на...

УЈП: Заклучно со 15 јули скенирани вкупно 2.993.788 фискални сметки

Управата за јавни приходи информира дека од први јули годинава, кога започна реализацијата на мерката поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ, апликацијата МојДДВ...

Треба да се потрошат 26.600 денари за поврат на ДДВ од...

За поврат од ДДВ од 600 денари месечно, едно лице треба да оствари промет од 26.600 денари, доколку сите сметки се со 18 проценти...

УЈП: Апликацијата за поврат на ДДВ е безбедна

Во врска со одредени реакции поврзани со наводно нарушување на безбедноста на личните податоци при инсталирање на апликацијата МојДДВ, Управата за јавни приходи уверува...

Почнува проектот за поврат на ДДВ за граѓаните

Од 1 јули 15 отсто од платениот ДДВ се враќа кај секој граѓанин со наполнети 15 години. Денеска, Управата за јавни приходи, заедно со...