Ознака: ујгури

Американскиот Конгрес со санкции против Кина поради Ујгурите

Долниот дом на американскиот Конгрес изгласа закон за воведување санкции против кинески функционери поради третманот на ујгурското муслиманско малцинство во земјата. Во законот, кој...

ОН се сомнева дека Кина држи милиони Ујгури во логори

Се претпоставува дека милиони кинески Ујгури се затворени во „центри за борба против екстремизмот“ во западните делови на Кина, соопшти Комисијата на ОН за...