Ознака: училиште

Ученици од четири земји соработуваа и другаруваа во Кавадарци

Основното училиштето „Гоце Делчев“ од Кавадарци од 4 до 11 мај беше домаќин на седумдневната работилница на темата „Ние сме против дискриминација и насилство“....

Над 120 деца се отруле од храна во училиште во Романија

Над 120 деца се хоспитализирани откако им се појавиле симптоми на труење со храна откако јаделе сендвичи на учлииште, соопштија романските власти. Директорката на училиштето...

Пенс: Администрацијата на Трамп ќе се фокусира на безбедноста во училиштата

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, неколку часа по нападот во училиште во Тексас, каде што беа убиени десет лица, рече дека претседателот Доналд Трамп...

Напад врз училиште во Тексас, најмалку 10 мртви

Најмалку десет лица загинаа денеска, а десет други се ранети при напад во средно училиште во градот Санта Фе во Тексас, соопшти вечерва гувернерот...

Инцидент во училиште во Калифорнија, еден ранет

Најмалку едно лице е рането во оружен инцидент во средно училиште во американската сојузна држава Калифорнија. Како што соопшти полицијата, инцидентот се случил околу 7...

Извинете што пукав, ама и онака не застрелав никого

Тинејџерот што вчера пукаше во средно училиште на Флорида, при што еден ученик беше повреден, дополнително ја вознемири јавноста во САД поради начинот на...

Инфо млади@креативни@ – централен настан на „Скопје креатива“ 

Еден од централните настани на претстојниот фестивал „Скопје креатива“ (11-13 мај, МКЦ) и оваа година ќе биде проектот ,,Инфо млади@креативни“, под покровителство на град...

Велигденска работилница во кичевското училиште „К.Ј.-Питу“

Во рамките на проектот за Меѓуетничка интеграција во образованието во кој се вклучени партнерските основни училишта „Кузман Јосифовски-Питу“ од Кичево, „Ѓерѓ Кастриоти-Скендербег“ од селото...

Најмалку стотина мртви и повредени во напад на исламско училиште во...

Најмалку стотина луѓе, меѓу кои и многу деца, загинаа или се повредени при бомбардирање на исламско училиште на североистокот на Авганистан, соопштуваат безбедносни извори. Ден...