12.5 C
Skopje
20.3.2019 - 19:09

Ознака: училиште

Сто евра аванс за успешен старт

Родители реагираат на тоа што некои училишта немаат можност да набават барем тоалетна хартија, влажни марамчиња и сапун за одржување лична хигиена Новата учебна година...

Почеток на новата учебната година

За околу 270.000 средношколци и основци, од кои околу 20.000 првачиња, денеска почнува новата учебна година. Според претходните најави од Министерството за образование и наука...

Дваесет и пет деца Роми од Кочани годинава за првпат ќе...

Вкупно 25 деца Роми од Кочани кои досега не биле вклучени во образовниот процес од годинава за првпат се запишани во училиште. Со тоа успешно...

УНХЦР: Четири милиони деца бегалци не одат во училиште

Вкупно четири милиони деца бегалци не одат во училиште, се вели во најновиот извештај на Агенцијата на ОН за бегалци (УНХЦР) за образованието на...

Мицкоски: Парите од кампањата ќе се донираат за училиште во Тетово

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска соопшти дека ќе и предложи на пратеничката група делот од средствата за јавната кампања за референдумот наменет за...

Дали во битолските училишта ќе заѕвони училишното ѕвонче

Иако до почетокот на училишната година остануваат само уште неколку дена, во Битола, во моментот, сосема е неизвесно дали навреме ќе почне наставата во...

Реконструирани паркингот и пешачките патеки кај ООУ „11 Октомври“

Целосно се реконструирани патеките и паркингот во општинското основно училиште „11 Октомври“ во општината Центар. Во вкупна површина од 600 квадратни метри, надлежните од...

И дома и надвор треба да сме умни!

проф. д-р Кирил Темков Едно дете, живо како и сите други на негова возраст, понекогаш претерува во однесувањето. Премногу вика, не се смирува и бурно...

Најмалку 22 деца се удавија во Нил на пат кон училиште

Најмалку 22 деца се удавија во Судан откако потона бродот што преку реката Нил ги превезувал на училиште. Починала и една жена откако пловилото потонало...

Арбер Адеми: На паметните телефони не им е местото во училиштата

Ваквите прашања, како што е употребата на мобилните телефони и слични средства на информатичката технологија во денешно време, ги ставаат на разни предизвици модерните...