Ознака: училиште

Цветен почеток на второто полугодие во ООУ „Живко Брајковски“

Учениците од 2-2 одделение при ООУ „Живко Брајковски“ во скопската општина Бутел, денешниот прв училишен ден од второто полугодие го започнаа на интересен и...

Австрија ја поништи забраната за носење хиџаб во основните училишта

Австрискиот уставен суд го укина законот воведен минатата година со кој им се забранува на девојчињата да носат хиџаб во основните училиштa. Судот соопшти дека...

Директор на училиште организирал скапи екскурзии во Охрид

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против И. А. (54) од с. Требиште, Гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено...

Мора да ги вратиме децата во училиште – но не може...

„Едно дете, еден наставник, еден учебник, едно пенкало може да го сменат светот.“ Зборовите на нобеловката Малала Јусуфзај никогаш не биле порелевантни. За да...

Комплетно реновирано училиштето во село Колари

По месец и половина, заврши реновирањето на училиштето во село Колари, Kичевско. Реновирањето опфати повеќе содржини, од поставување на енергетска фасада, нов покрив, дотерани...

Во Франција 12 милиони ученици тргнаа на училиште среде карантин

  Речиси 12 милиони ученици, денеска, во Франција повторно тргнаа на училиште по кусиот распуст. Враќањето во клупите се случува среде карантин воведен против епидемијата на...

Четворица наставници од училиштето во Србица инфицирани со ковид-19

Во централното основно училиште во село Србица евидентирани се четворица наставници инфицирани со ковид-19, кои поради полесната клиничка слика се наоѓаат на домашно лекување,...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Владата даде согласност за започнување на настава со физичко присуство на 13 основни училишта, додека барањата на 25 основни училишта не се прифатени, откако...

МОН: Седум ученици и пет наставници од активните случаи имале настава...

Министерството за образование и наука информира дека заклучно со денес 12 часот има вкупно 42 активни случаи на ковид-19 кај учениците и 65 кај...

Уште двајца наставници од Скопје позитивни на ковид-19, децата не се...

Наставничка од основното училиште „Владо Тасевски“ од скопската општина Карпош е позитивна на коронавирусот, како и наставник од „Димитар Миладинов“, објави телевизија „Телма“.  Наставничката е...

The Seven Deadly Sins: Wrath of the Gods Episode 24 at AnimeFreak hunter x hunter animefreak

That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 24 at Funimation funimation studios