13.8 C
Skopje
20.9.2021 - 3:39

Ознака: училишта

Царовска: Состојбата во училиштата со коронавирус засега е стабилна

Родителите и старателите не треба да имаат сомнеж дали со промените што почнуваат од оваа учебна година ќе се постигне подобар ефект во однос...

МОН: Стабилна е состојбата со ковид-19 во училиштата, само 0,02 отсто...

Состојбата со ковид-19 во училиштата е стабилна и континуирано се следи од надлежните здравствени институции. Според последниот пресек на Министерството за образование и наука...

Кампања за заштита од ковид во средните училишта

Со самиот почеток на учебната година, а и со зголемувањето на бројот на заразени од коронавирусот, градските власти почнаа кампања за заштита на средношколците...

Град Скопје подготви кампања за заштита од ковид-19 во средните училишта

Во пресрет на новата учебна година, Град Скопје со помош од збратимениот град Нирнберг подготви кампања за безбедност во училиштата. Со цел да се подигне...

Вкупно 236 првачиња се запишаа во гевгелиските училишта

ГЕВГЕЛИЈА По повод почетокот на новата учебна година и првиот училиштен ден, градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашо Поцков, заедно со претставник од општинската администрација при...

Засилени контроли, повеќе автобуси и поголема одговорност

УЧЕНИЦИТЕ ДЕНЕСКА СЕ ВРАЌААТ ВО УЧИЛИШНИТЕ КЛУПИ Од Државниот и санитарен инспекторат најавуваат поинтензивни контроли во училиштата, но исто така очекуваат дека сите ќе се...

Училиштата подготвени за новата учебна година

ОХРИД Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, неодамна беше на увид на дел од градежните активности и инвестициите што Општина Охрид ги реализира за да обезбеди...

Отказ за вработените во училиштата во Словенија доколку одбијат ковид-тестирање

На вработените во училиштата во Словенија им се заканува отказ доколку одбијат да направат ковид-тест. Според медиумите, во таа земја за една недела започнува новата...

Унгарија до Брисел: Залудни се напорите на ЕУ да се откажеме...

Залудни се напорите на Европската Унија да ја принуди Унгарија да се откаже од новиот закон, со кој се забранува содржина што ја промовира...

Фондацијата „Д-р Михаил Левенски“ подари 500 книги за училиштата

Со овој дар изразуваме почит и кон наставниот кадар и вработените во училиштата, за нивните заложби за едукација и градење здрава младина којашто понатаму...