Ознака: учество

Пандемијата може да го зголеми политичкото учество на граѓаните

Кризата и строгите мерки од една страна ги изолираа граѓаните, но од друга страна ги разобличија актуелните неправди, кои во иднина може да доведат...

САД не планираат да ги подмират давачките кон СЗО во висина...

САД нема да платат околу 80 милиони долари долг кон Светската здравствена организација (СЗО), но ќе ги пренасочат тие пари за да ги подмират...

Ангеловска-Бежоска на средба на Клубот на гувернерите

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска Бежоска учествуваше на 43 средба на Клубот на гувернерите на централните банки од Централна Азија, Црноморскиот Регион и...

Пријавете се за учество на 14-от ликовен камп „Ванѓел Коџоман“

Детскиот ликовен центар објавува републички конкурс со пропозиции за учество и пријавување ученици од нивните ментори наставници по ликовно образование за учество на 14-от...

Учеството во НАТО-мисиите станува задолжително

Со измените на законите што се предложени до Собранието на Црна Гора се предвидува задолжително учество на војниците во меѓународните сили во странство, а...

Македонија со шестмина спортисти на Младинските олимписки игри

Шестмина спортисти во шест спорта (атлетика, карате, џудо, пливање, таекводно и борење) придружувани од шестмина тренери ќе учествуваат на третите Младински олимписки игри (МОИ)...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019 година, односно земјата ќе испрати уметник и песна во Тел Авив, Израел. Македонскиот радиодифузер МРТ го потврди учеството,...