15.1 C
Skopje
22.4.2019 - 22:28

Ознака: ученици

Тетовските ученици повеќе заинтересирани за стручни училишта

Во тетовските средни училишта има повеќе интерес за стручното образование отколку за гимназија, велат од општинскиот сектор за јавни дејности. Се смета дека сликата...

Нема повеќе домашни задачи за учениците во Турција

Турските наставници повеќе нема да им даваат домашни задачи на учениците, а материјалот ќе се учи на час, изјави турскиот министер за образование Исмет...

Почнува летниот распуст за учениците

За околу 270 000 средношколци и основци, од кои околу 20 000 првачиња, денеска е последниот училишен ден и почеток на летниот распуст. Полуматурантите овој...

Доделени признанија за најуспешните ученици во Тетово

Сите ученици од основните и средните училишта во Тетово кои освоиле награди на општински, регионални, државни и меѓународни натпревари во изминатата учебна година...

Утре завршува учебната година

За околу 270 000 средношколци и основци, од кои околу 20 000 првачиња, утре е последниот училишен ден и почеток на летниот распуст. Учениците-полуматуранти овој...

Карпош ќе ангажира лични асистенти за учениците со посебни потреби

Општината Карпош во учебната 2018/2019 година ќе ангажира лични асистенти за учениците со посебни потреби, за сите основни училишта што се наоѓаат во нивната...

Повеќе читање за третоодделенците

Има неколку програмски подрачја кога станува збор за мајчиниот јазик. За децата, со оглед на тоа дека на светско ниво сме меѓу последните држави...

„Транспортер“ ги остави без бесплатниот превоз учениците во Битола

Откако деновиве им истече договорот со општината, неколку автопревозни претпријатија одбија да ги превезуваат учениците, а како ќе се реализира превозот до крајот на...

Во најдоброто училиште ќе добиваат за една третина повисока плата

На учениците што учат во училиштето што е најдобро рангирано ќе им се издава додаток на свидетелство во кој ќе бидат наведени годината во...

Кривична за обезбедувачот во ОУ „Гоце Делчев“ од Неготино

Кривична пријава заработи 31 годишниот обезбедувач во Основно училиште „Гоце Делчев" во Неготино бидејќи не го спречил неодамнешниот инцидент, кога три ученички тепаа соученичка. Поднесена...