Ознака: ученици

Почнува зимскиот распуст за учениците

Заврши првото полугодие за учениците од основните и средни училишта во Штип, со што почнува и зисмкиот распуст. Директорите на училиштата се задоволни од...

Спортски активности за третоодделенци за мирен соживот во Кичево

Основното училиште „Кузман Јосифоски-Питу“ од Кичево неодамна беше домаќин на спортски активности, како дел од проектот „Унапредување на социјалната кохезија во Македонија“, финансиски поддржан...

Од срце дарувам, играчка подарувам!

Во изминатите десетина дена учениците од четврто одделение од ОУ „К.Ј.Питу“ во Кичево, во соработка со волонтерите на Црвениот крст од овој град, ја...

Надлежните никако да ѕирнат во чиниите на основците

Нема ништо ново во однос на постапката за избор на фирма што ги храни децата во училиштата, иако родителите и за тоа реагираа, бидејќи,...

Учениците покажаа колку умеат да читаат, да пеат, да творат на...

Вие сте прв автор што дошол да нѐ посети, ми рече наставничката Лилјана Лазареска, која со својот ангажман во образованието, новинарството и како преведувачка...

Ученик ранет при вооружен напад во средно училиште во САД

Еден ученик е ранет денеска при вооружен напад во средното училиште „Шарлот Мекленбург“ во американската сојузна држава Севенра Каролина. Како што соопшти локалната полиција, извршител...

До кога ќе се вози со „бесплатниот превоз на учениците“?

Превозот е ноќна мора не само за голем дел од самите ученици и нивните родители, туку и за директорите на училиштата, а особено за...

Бесплатниот превоз на учениците лош бизнис за Битола

Тоа што особено ги загрижува битолчани е што наместо да се намалат долговите кон превозниците тие се зголемуваат, бидејќи каматите во некои случаи ги...

Поради откуп киднапирани двајца ученици на Кипар (видео)

Барање откуп бил мотивот и целта на 35-годишен маж, кој вчера киднапираше двајца ученици во кипарскиот град Ларнака, а по обемната акција на полицијата,...

Младите од општината Карпош го одбележаа Светскиот ден на мирот

Ученици од скопската гимназија „Никола Карев“ го одбележаа 21 септември, Светскиот ден на мирот. Дваесетина ученици ја посетија општината Карпош и на вработените им...