Ознака: ученици

Јаким Неделков: Учениците ќе мора да го надоместат пропуштеното, ќе направиме...

Учениците ќе мора да го надоместат она што го пропуштиле, изјави за „Нова Македонија“ претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Јаким...

Настава по старото нормално: Основците од помалите одделенија веднаш ги симнаа...

Како е во училиштата ни кажаа директорите на неколку образовни установи Основците од утрово одат на училиште без обврска дека мора да носат заштитна маска. Оние...

Владата ќе одлучува дали учениците ќе носат маски во училиштата

Утре ќе се знае дали основците од среда ќе одат без маски на училиште, а студентите ќе следат предавања со физичко присуство на факултетите. За...

Мнозинството против маски, но и многумина со став дека не е...

Токму прашањето околу тоа дали учениците мора да носат маски додека се на учлиште предивика многу поделени ставови, не само меѓу родителите, туку и...

Љубовта и грижата што им ја подаруваме на нашите ученици се...

Секојдневно тимски изнаоѓаме начини и решенија како да им помогнеме на нашите ученици со оштетен вид, а наедно и да го подобриме нивниот воспитно-образовен...

Анкета: Треба ли учениците сè уште да носат маски?

Правилото учениците да мора да носат маски додека се на училиште предизвика многу поделени ставови, не само помеѓу граѓаните, туку и помеѓу експертите. Каков...

Родители на 5.000 ученици од Скопје дозволуваат ковид-тестирање на децата

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека почна скринингот во училиштата. Завршена е првата фаза за добивање и обработка на согласностите од родителите. Според МЗ, голем...

Има зголемен број на заразени ученици, но нема простор за загриженост,...

Д-р Александар Петличковски, претседател на Комисијата за заразни болести, по нејзиниот денешен состанок, истакна дека има зголемување на нови случаи на заболени со ковид-19...

Стратегија „Тестирајте се, за да останете на училиште“ предлага Комисија за...

Целата ситуација како да се спречи ширењето на ковид-19 во училиштата, но и дали е потребна промена на моделот за образовнот процес, стана предизвик...

Утре почеток на второ полугодие и одлука како ќе се тестираат...

Утре почнува второто полугодие со физичко присуство. Почетокот на второто полугодие, со одлука на Влада, беше прологирано за две недели поради епидемиолошката состојба во...