36.8 C
Skopje
2.8.2021 - 13:17

Ознака: учебна година

МОН подготви три сценарија за почетокот на учебната година

Министерството за образование и наука подготви три сценарија за старт на учебната година од први септември кои заедно со протоколите денеска беа презентирани на...

Царовска: За стартот на новата учебна година ќе информирме пред август

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска им го честита крајот на учебната година на сите ученици и наставници. Таа рече дека за стартот...

Царовска: Оваа учебна година беше предизвик на кој заеднички успешно одговоривме

Министерката за образование и наука Мила Царовска со видео-обраќање се заблагодари на наставниците, учениците и родителите за успешно завршената учебна година во вонредни услови...

Заврши пандемската учебна година

За основците и средношколците денеска е последниот училиштен ден во учебната 2020/2021 година. Според изменетиот Календар за организација на работата на училиштата, почетокот на наставата...

МОН: Второ полугодие со веќе воспоставениот модел е во интерес и...

Континуитет на наставата во второто полугодие по веќе воспоставениот успешен модел од првото полугодие е во интерес и на учениците и на наставниците и...

Учениците се враќаат на настава, МОН ги продолжува реформите

Основците и средношколците денеска се враќаат на настава по тринеделниот зимски распуст, за да го продолжат второто полугодие од учебната 2020-2021 година, пред ИТ-уредите...

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат неприфаќањето на нивните барања...

Не се почитува приватниот живот и работното време на наставниците

Синдикат за образование и наука до МОН Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) поднесе барања за средба до министерката за образование и наука, Мила...

Најголемото училиште во Кичево ја почна наставата со симулација за првачињата

Во најголемото училиште во Кичево, започна наставата со мали проблеми Денес првиот училишен ден го започнаа 155 првачиња во најголемото основно училиште во Кичево ОУ...

Новата учебна година во Кичево започна со мал број на отсуства

Новата учебна година во Кичево започна со мал број на отсуства на учениците, кои ќе можат наставата да ја следат со физичко присуство во...