8.6 C
Skopje
14.11.2019 - 21:17

Ознака: ухмр

Сончево и топло време

Претежно сончево, попладне во планинските подрачја на места облачноста ќе се зголеми. Дневните температури ќе се движат во интервал од 27 до 36 степени. Во...

Облачно и нестабилно време

Променливо облачно, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните и југозападните делови. Дневните температури ќе се движат...

УХМР: Попладнево, утре и задутре нестабилно време со пороен дожд и...

Нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најавува УХМР за денеска попладне. Повеќе услови за нестабилност ќе има во источните делови од...

Локален пороен дожд и грмежи од утре попладне

Локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, но и натаму со многу високи температури, најавува од утре попладне УХМР. В среда и четврток...

Претежно сончево и топло

Претежно сончево и топло со слаб ветер од променлив правец. Дневните температури ќе се движат во интервал од 28 до 37 степени. Во Скопје и...

Променливото време негативно влијае врз здравјето

Граѓаните да избегнуваат престој на отворено сонце, но и во климатизирани простории, со голема температурна разлика. Кога управуваат со возилата, возачите да бидат поконцентрирани...

Времето нестабилно, со пороен дожд, грмежи и ветер

За време на денешниот празничен ден на повеќе места ќе има поизразена нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално тоа ќе биде и...

УХМР:За Илинден нестабилно време, во петок пороен дожд и грмежи

Нестабилно време најавува УХМР за 2-ри август, кога Македонија го одбележува националниот празник Илинден. Во петок на повеќе места се очекуваат поинтензивен пороен дожд...

УХМР: Нема опасност од излевање на реките

Водостоите на реките се под просекот или околу просекот за овој период од годината и најавените врнежи од дожд не би требало да предизвикаат...

УХМР: Не се очекува излевање на реките поради најавените врнежи

Најавените поројни дождови не се очекува да предизвикаат излевање на поголемите реки, а кај помалите реки и суводолици можно е брзо зголемување на водостојот...