Ознака: ухмр

УХМР: Следува температура под нула на повеќе места

Под влијание на многу студена воздушна маса следува период на променливо и студено време со температури кои на повеќе места ќе се задржат под...

Студен и влажен бран попладне ќе ја зафати Македонија

Под влијание на студен и влажен бран денеска попладне, во текот на ноќта, како и во четврток ќе има врнежи од снег, кои ќе...

УХМР најавува снег пред Нова година

Новогодишната ноќ во поголемиот дел од земјата ќе биде студена со температура под нулата. Врнежите од снег што ќе почнат од недела попладне, ќе...

Сончево со умерена облачност, по котлините магливо

Сончево со умерена облачност и со слаб, а во југоисточните делови умерен северозападен ветер. По котлините претпладне ќе биде магливо и студено, а попладне...

Минусни температури ширум земјава

Најниска температура изутрина во седум часот е измерена во Берово, каде се регистрирани – 12 степени, по што следуваат Лазарополе со -9, Скопје Петровец...

Облачно и студено, попладне ќе паѓа снег

Облачно, попладне со повремени врнежи претежно од снег, а наместа ќе се формира нова снежна покривка. Дневните температури ќе се движат од -3 до 6...

Облачно, попладне со повремени врнежи од дожд

Попладне и во текот на ноќта кон недела ќе има повремени врнежи од дожд, особено во западните подрачја. На планините и на некои повисоки...

Берово утрово најстуден град во Македонија

Температури под нулата изутринава има во цела Македонија, а најниските се измерени во Берово -10 степени и во Скопје минус осум. Времето денеска, според УХМР,...

Дожд од сабота попладне, на планините нов снег

Од сабота попладне и во текот на ноќта кон недела под влијание на влажен бран во Македонија се очекуваат повремени врнежи од дожд, особено...

Променливо облачно, претпладне со слаба магла по одделни котлини

Променливо облачно, претпладне со слаба магла по одделни котлини и по речните долини. Кон крајот на денот и на преку ноќта ќе има локални...