Ознака: ухмр

Најавениот дожд добар за почвата, но лош за овошките и пчелите

И покрај тоа што најавените врнежи донекаде би можеле да ги ублажат штетите кај пченицата, тие негативно ќе се одразат врз пчелите и расцветаните...

Март со повисоки просечни температури и подпросечни врнежи

Потопло од вообичаено, многу суво, со подпросечни количества врнежи, беше времето во март годинава. Според анализата на УХМР, над 20 дена од месецот максималната...

Пролетта со натпросечна температура, повеќе дожд на истокот

Потопло време со температури над просечните за еден до два степена не очекува оваа пролет, која почнува вечер во 22 часот и 58 минути....

Промена на времето, дожд, снег и пониски температури

Облачно време со врнежи од дожд и снег на планините и на повисоките места каде ќе се формира и нова снежна покривка најавува Управата...

УХМР: Следува период на потопло време

Следува период на променливо облачно и потопло време, особено на повисоките места и на планините што ќе предизвика забрзано топење на снежната покривка. По...

Сончево со умерена облачност, по котлините магливо

Во западните делови променливо облачно со слаб локален дожд, а на планините со слаб снег. Во останатите делови сончево со умерена облачност. Претпладне по...

Можни излевања на реките од новите врнежи посебно во источна Македонија

Врнежите што ќе ја зафатат земјава од денеска попладне и во текот на ноќта, ќе се интензивираат во среда и можно е да предизвикаат...

Сончево со температура до девет степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево со мала до умерена облачност, поголема на северот и на истокот. Утрово ќе има услови за појава на...

Умерено облачно со магла по котлините

Умерено облачно со магла по котлините. Во крајните западни делови можни се слаби врнежи од дожд, на планините слаб снег. Утринските температури ќе се движат...

Облачно со повремени врнежи од снег

Облачно со повремени врнежи од снег со слаб до умерен интензитет, кои ќе бидат позастапени во западните делови. Ќе дува слаб до умерен западен...