14.7 C
Skopje
13.11.2019 - 19:31

Ознака: утрехт

Силни индиции дека убиецот на четири лица во Утрехт имал терористички...

Холандските обвинители денеска соопштија дека имаат силни индиции оти човекот обвинет за убиство на четворица патници во трамвај во централниот град Утрехт во март имал терористички...

Откриени експлозиви во близина на детско игралиште во Утрехт

Експлозивни направи се пронајдени денеска во близина на детско игралиште во централниот дел на холандскиот град Утрехт, соопшти локалната полиција. На местото каде се откриени...

Осомничениот за нападот во Утрехт утре пред суд

Холандските обвинители ќе го обвинат осомничениот за нападот во трамвај во Утрехт за „убиства со терористички намери”. Ообвинетиот Ѓокмен Танис утре ќе се појави пред...

Зошто истрелите во трамвајот не претставуваа изненадување за мирната Холандија?

Оружениот напад во Утрехт, во кој вчера беа убиени три лица, се чини оти не претставуваше изненадување за холандските власти, кои со години наназад...

И трето лице уапсено поради нападот во Утрехт

Холандската полиција уапси уште едно лице под сомнение за поврзаност со нападот во Утрехт при што загинаа три лица, а петмина се повредени. Портпаролот на...

Напаѓачот од Утрехт уапсен во Данска

Данската полиција соопшти дека е уапсен осомничениот напаѓач од Утрехт. Претходно, турската новинска агенција Анадолија објави дека осомничениот за нападот во Утрехт, Ѓокмен Таниш, пукал...

Семејно несогласување најверојатен мотив за нападот во Утрехт

Осомничениот за нападот во Утрехт, Ѓокмен Таниш пукал во роднина поради семејни несогласувања, а потоа отворил оган и врз лицата кои се обиделе да...

Турчин осомничен за нападот во Утрехт

Главен осомничен за нападот во Утрехт е 37-годишниот Турчин, Ѓукман Танис, но не е исклучена можноста дека пукале неколку лица, соопшти холандската полиција. Полицијата исто...

Германија ја засили контролата на границата поради нападот во Утрехт

Германската полиција денеска соопшти дека го засили надзорот на границата со Холандија по вооружениот напад во Утрехт, при што едно лице загина, а неколку...

Истрели на повеќе локации во Утрехт

Едно лице загина, а неколкумина се повредени во вооружениот инцидент кој се случи утринава во трамвај во холандскиот град Утрехт. Неколку часа по нападот, според...