Ознака: Устав

Пендаровски го прекрши Уставот

Во амандманот V на Уставот на Република Македонија, донесен на 16 ноември 2001 година, во став 1 стои: „На целата територија во Република Македонија...

Кога судиите ќе почнат да судат и врз основа на Уставот?

Според Уставот, судовите судат врз основа на Уставот, законите и меѓународните договори ратификувани во согласност со Уставот. Но, иако за судењето на прво место...

Трилатерална средба: Да се формира одбор за изработка на нов Устав...

Лидерите на Турција, Русија и Иран, Реџеп Тајип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани на состанокот во Анкара се согласија да биде формиран одбор...

(Не)уставно привилегирани

Со Законот за правата на претседателот на РМ и неговото семејство од 2004 година грубо е отстапено од начелото на статусна уставност. Со овој...

Боите на зависноста

Прославата на Денот на независноста под мотото „Боите на независноста“ ја потврдува практиката дека ритуалот неретко ја надживува причината. Во многу прослави, ритуалот продолжува да...

Континуитет или прекин на македонската државност

МАКЕДОНИЈА ОДБЕЛЕЖУВА 28 ГОДИНИ ОД ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА Во оваа 2019 година легитимно се наметнува прашањето дали се остварени сонот и идеалите од референдумот на...

Северна Кореја го измени уставот и ја зајакна позицијата на Ким...

Севернокорејскиот парламент ги одобри измените во уставот што дополнително ќе ја зајакнат позицијата на претседателот Ким Јонг-ун, пренесува севернокорејската агенција КЦНА. Ким беше официјално прогласен...

Ризичната стратегија на Индија засекогаш ќе го смени Кашмир

Индиската влада ја поздрави одлуката за укинување на специјалниот автономен статус на регионите Џаму и Кашмир по седум децении, означувајќи го како исправање на...

Една година подоцна

Најавив дека ќе престанам да се занимавам со промената на името и Уставот, но ова е исклучок. Годишнина е, и тоа прва! Мнозина беа...

Хрватскиот претседател најавува тужба за српскиот претседател

Различните погледи за постоењето на вооружените сили ги продлабочи поделбите во тричленото Претседателство на БиХ Претставникот на хрватската заедница во Претседателството на Босна и Херцеговина...