7.5 C
Skopje
14.12.2019 - 7:23

Ознака: Устав

Дилеми и за правото на државноправен континуитет

Новиот државен субјект создава дисконтинуитет со асномската дефиниција на Република Македонија, „како национална држава на македонскиот народ во која се обезбедуваат целосна граѓанска рамноправност...

Четирите спорни правни моменти на договорот од Нивици

Димитар Апасиев 1. Првиот спорен момент на веќе потпишаниот преспански договор меѓу Македонија и Грција е што македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, според член...

Батет: Промена на Уставот е решението за Каталонија

Министерот на Шпанија за јавна управа Мартижел Батет посочи денеска дека за да се реши кризата со Каталонија треба да се направат реформи во...

Хрватскиот филм „Устав“ најдобар на фестивалот SEE Berlin 2018

Во култното кино Бабилон во Берлин синоќа, со прогласување на победниците во повеќе категории, заврши овогодинешното издание на Фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа...

Коха: Српска листа почна да го признава Уставот на Косово

Најголемиот политички субјект на Србите во Косово, Српска листа, се залага за промена на Уставот и на другите законски акти на Косово, со цел...

Александар не го давам за жива глава

Сите оние што колку-толку навиваат да се сменат името, Уставот, идентитетот и сѐ што бара Грција, нѐ уверуваат дека тоа не боли ништо, дека...

Црната дупка наречена ерга омнес

Штом влезете во дискусија, значи дека се согласувате нешто да менувате. Кога како држава веќе сме влезени во преговори за името на земјата, во...

Никој нема право да склучува договор за името

Колумните во весникот „Нова Македонија“ што се посветени на прашањето за името редовно и со посебен интерес ги читам. Со поголем дел од текстовите...

Промовиран Уставот на РМ изработен со Брајова азбука

Специјално издание на Уставот на РМ изработен со Брајова азбука денеска беше промовиран во Скопје како заеднички проект на Јавното претпријатие „Службен весник“ на...

Коѕијас во „адвокатскиот тим“ на Заев

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, како што пренесуваат грчките медиуми, се обидувал да им објасни на македонските претставници дека уставните промени се...