1.8 C
Skopje
7.12.2021 - 19:30

Ознака: Устав

Го пронајде ли Уставот карактерот на државата

Тридеценискиот јубилеј создава и амбиент на преиспитување и соочување со успешноста на највисокиот правен акт во справувањето со предизвиците што следуваа низ годините, но...

Триесет години од донесувањето на Уставот

Македонија денеска одбележува 30 години од првиот Устав по прогласувањето на независноста, која уставно-правно беше заокружена со неговото донесување со 93 гласа во Собранието,...

Трајанов: Македонскиот Устав не може да се менува без реципроцитет

Македонија ќе прифати измени на сопствениот Устав, само доколку се додаде македонското малцинство во бугарскиот Устав, изјави Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз, за...

Институциите се фатија во костец со партиите за свечените изјави

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, до сите општини, до градот Скопје и до Заедницата на единиците на локалната самоуправа достави писмено мислење за...

Заев: Користењето на кратенката за името е понижување кон државата

Противуставно е користењето на кратенката С. Македонија, изјави премиерот, Зоран Заев, и додаде дека тоа е понижување за државата и непочитување на Уставот. Тој...

Османи: Ако има потреба Бугарите ќе бидат споменати и во Уставот

Ако има потреба, Бугарите ќе бидат споменати и во Уставот, истакна министерот за надворешни работи Бујар Османи во синоќешното гостување во „Клик Плус“ на...

За постоење на еден јазик не му е потребен устав

Иако дебатата поттикната од бугарските претензии за асимилација на македонскиот јазик (како западнобугарски дијалект) е несоодветна и депласирана, Бугарија продолжува со своите апсурдни политички...

Надувани пробни балони го издишуваат Уставот на државата

Пилот-информациите во јавноста како „општествен експеримент во живо“ од страна на политичките центри на моќ Пробните балони во принцип се пуштаат за создавање пилот-перцепција во...

Дуда би го сменил полскиот Устав за да забрани геј двојките...

Една недела пред вториот круг на претседателските избори во Полска, претседателот во заминување Анджеј Дуда рече дека ќе се обиде да го промени Уставот...

Путин го одложи референдумот за измени на Уставот

Рускиот претседател, Владимир Путин, го одобри предлогот на изборната комисија во Русија за одложување на референдумот за уставни измени за 1 јули, јавија државните...