Ознака: уставен суд

Пратениците дискутираа за еден кандидат за уставен судија, професорката Родна Живковска

По неколкучасовна расправа, прекината е седницата на собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Ова е втор ден како пратениците расправаат за избор...

Утврден предлогот за избор на Фатмир Скендер за уставен судија

Собраниската Комисија за избори и именувања попладнево го утврди предлогот Фатмир Скендер да биде избран за судија на Уставниот суд. По гласањето по предлогот,...

Изборот на уставни судии на Комисијата за избори и именувања, предложени...

Изборот на уставните судии денеска е на дневен ред на седницата на собраниската Комисија за избори и именувања. Членовите на Комисијата треба да ги...

Кацарска: Со воведување уставна тужба ќе се отвори можноста граѓаните побрзо...

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска на денешниот работен состанок со претседателите на државата, Собранието и на Владата, Стево Пендаровски, Талат Џафери и Димитар...

Пендаровски: Во интерес на сите е Уставниот суд да работи во...

Во интерес на сите е Уставниот суд да работи во комплетен состав, со целосен капацитет и во соодветни технички услови, истакна претседателот Стево Пендаровски...

Уставниот суд ја отфрли иницијативата на Левица за разрешувањето на Фадил...

Уставниот суд на денешната седница ја отфрли иницијативата со која политичката партија Левица бараше да се поништи Одлуката за разрешување на пратеникот Фадил Зендели...

Пратениците ги разјаснуваат правилата за избор на чуварите на уставноста

Почна седницата на Комисијата за избори и именувања на чиј дневен ред е предлагање нови уставни судии По речиси една година откако Уставниот суд работи...

Свечените изјави на членовите на општинските совети треба да се дадени...

Министерството за локална самоуправа информира дека Уставниот суд ја отфрлил иницијативата и потврдил дека свечените изјави на конститутивната седница, членовите на советите на општините...

Уставните судии не дискутираа за недела неработен ден, иницијатива повлечена од...

Иницијативата на Стопанската комора на Македонија, поднесена до Уставниот суд за законската одредба за недела неработен ден на денешната седница беше повлечена од технички...

Законската одредба за недела неработен ден ќе се најде пред Уставниот...

Законската одредба за недела неработен ден во државата, утре ќе биде разгледана од Уставниот суд на иницијатива на Стопанска комора на Македонија, која се...