16.1 C
Skopje
13.11.2019 - 14:32

Ознака: усаид

Заев: Стручните кадри ќе бидат добредојдени во компаниите кои сè повеќе...

Подобрување на имиџот и репутацијата на стручното образование и занимања во јавноста, а истовремено да ги мотивира граѓаните, особено младите, да градат кариера во...

Преку факторингот ќе се подобрува ликвидноста на фирмите

Зголемување на разбирањето на факторингот како алтернативно решение за финансиите на малите бизниси и нивно упатување кон примена на најдобрите практики за финансирање е...

Не гледајте во минатото, завртете се кон иднината на европското минато

Предизборен молк во Македонија. Молк и во Северџанистан. Останаа 99,99% од планетава за да напишам колумна. И наеднаш се чувствувам тесно. Па што е...

Видеото на УСАИД го вклучи алармот

Реалната состојба во земјава со барања за азил, според податоците од МВР, не би требало да претставува причина за поголема загриженост, но препораките на...

Само Бејли му е родител 3 на ЗЗ

Крајна цел е создавање безидентитетска чипувана и зомбифицирана маса, која ќе ги загуби сите хумани карактеристики, па затворени во свет на конструиран страв и...

Потребно е сузбивање на сивата економија, корупцијата…

На презентацијата на истражувањето за бизнис-климата беше истакнато дека нивото на задоволство на компаниите од бизнис-регулативата сѐ уште остава простор за значително подобрување, иако...

Со поддршката на УСАИД Македонија ги постави темелите на современото општествено...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамките на неколкудневниот работен престој на Вашингтон, ја посети централата на УСАИД во Вашингтон, каде имаше...

Општината Карпош доби мобилна апликација за граѓанско учество во локалните политики

Во трговскиот центар „Лептокарија“ се одржа настанот „Промотивен ден на мЗаедница“, наменет за промовирање на новата мобилна апликација за општината Карпош. Станува збор за...

САД и доделија грант на Македонија од 23 милиони долари

Македонија доби 23 милиони долари грант од САД за развојна цел. Договорот е потпишан меѓу Република Македонија претставена од Министерството за финансии и...

УСАИД ќе продолжи со поддршка на проекти во Македонија

Едвард Гонзалес, директор за генерален развој во УСАИД Македонија денеска престојуваше во Дебар. Тој се сретна со градоначалникот Ружди Љата, а потоа присуствуваше на спортската...