Ознака: Урсула фон дер Лејен

Мишел: Вакцината на дофат на рака

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, оцени дека во Европа се видливи ветувачки сигнали кога станува збор за пандемијата на ковид-19. - И покрај тоа,...

Заев ѝ ги презентирал на на фон дер Лејен македонските позиции...

Премиерот Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен. Во разговорот, на кој присуствувале и вицепремиерот задолжен за...

Урсула фон дер Лејен е во самоизолација

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, објави дека е во самоизолација затоа што била во контакт со лице заразено со коронавирус. Во порака...

ЕУ покрена правна постапка против Лондон за кршење на договорот за...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, објави дека ЕУ покрена постапка за кршење на договорот против британската влада, поради нејзиниот спорен предлог-закон...

Фон дер Лејен: Западен Балкан не е станица на патот на...

Во својот прв говор за состојбата на ЕУ, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ја истакна важноста на односите и врската помеѓу...

Планот за економска помош e можност која ЕУ не смее да...

Планот за закрепнување кое го предложи Европската комисија заедно со новиот повеќегодишен буџет е можност за ЕУ која не смее да ја пропушти, порача...

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од коронакризата, вреден 750 милијарди евра и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од 1.100 милијарди евра. Инструментот се...

По животот поминат во борба против ебола и ХИВ, ковид-19 го...

Белгискиот виролог Питер Пиот, кој работи како директор на лондонската Школа за хигиена и тропска медицина, беше позитивен на ковид-19 во средината на март....

Хрватска донира еден милион евра за развој на вакцина против коронавирус

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, денеска најави донација од еден милион евра за истражување и развој на вакцина против коронавирусот. Овие средства се дел од...

Фон дер Лејен: Преку паметни решенија ќе најдеме начини за патување...

Европејците ќе пронајдат паметни решенија што ќе им овозможат да одат на одмор и покрај пандемијата на вирусот, вели претседателката на Европската комисија, Урсула...