19.8 C
Skopje
20.6.2021 - 22:57

Ознака: Урсула фон дер Лејен

Радев-Лејен: Потребен е отворен дијалог за решавање на проблемите со Македонија

Бугарскиот претседател, Румен Радев оствари средба со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, и португалскиот премиер Антонио Коста, на која стана збор...

Идентитетски прашања не смеат да бидат на масата за разговори

Средба Заев - Фон дер Лејен Претседателот на Владата Зоран Заев во рамките на неговата посета на Брисел, оствари средба и со претседателката на Европската...

Заев во Брисел ќе бара објаснување за изјавите на Вархеи

Премиерот Зоран Заев в понеделник во Брисел ќе се сретне со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, со што се очекува да...

„Софагејт“ се случи затоа што сум жена

Фон дер Лејен за инцидентот во Турција Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, го осуди начинот на кој се однесуваа кон неа при...

ЕУ е подготвена да ја поддржи пругата од Белград до Македонија

Европската Унија е подготвена да ја поддржи изградбата на железничка пруга меѓу Белград и Северна Македонија, најави денес во Брисел претседателката на Европската комисија,...

Ердоган: Италијанскиот премиер е арогантен и без почит

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвини италијанскиот премиер, Марио Драги, дека е арогантен и без почит откако Драги го нарече диктатор. Драги минатата недела...

Мишел и Фон дер Лејен го оставаат инцидентот „Софагејт“ зад нив

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел се состанаа за првпат од минатонеделниот протоколарен инцидент во...

Европа ја заслужува софата на Ердоган

Инцидентот „Софагејт“ поврзан со распоредот на седење при минатонеделната посета на претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија Урсула фон...

Шарл Мишел: Не спијам добро поради сцената од состанокот со Ердоган

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел чувствува непријатност поради инцидентот поврзан со распоредот за седење на состанокот одржан во Анкара оваа недела, пишува германскиот весник, „Ханделсблат“. Урсула...

Тројца функционери, две столчиња и една непријатна ситуација во „Софагејт“

Тројца функционери, две столчиња и една непријатна ситуација. Така може да се опише третманот што го доби претседателката на Европската комисија Урсула фон дер...