Ознака: Урсула фон дер Лајен

Вакцините доставени во земјите на ЕУ, вакцинацијата почнува утре

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека вакцините против ковид-19 се доставени до сите земји на ЕУ и дека вакцинацијата ќе...

Фон дел Лајен го напушти самитот на ЕУ, дознала дека имала...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека го напушта самитот на Европската унија во Брисел, помалку од еден час откако започна,...

Фон дер Лејен сведочи во истрагата за настаните во германското Министерство...

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен ќе сведочи денес пред комисијата на германскиот парламент, која истражува дали имало прекршоци при ангажирање надворешни...

Борис Џонсон и Европската Унија го потпишаа договорот за брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон и лидерите на ЕУ потпишаа договор за излезот на Велика Британија од Европската Унија, кој е закажан за 31 јануари. Џонсон...

Новиот состав на Европската комисија започна со работа

Почнува со работа Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен. Претседателката на Комисијата објави дека во фокусот на работата на...

На Македонија и на Албанија мора да им се обезбеди перспектива...

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула Фон дер Лејен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан...

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денес нема одлука за проширување

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на ЕУ, рече новоименуваната претседателка...

Назначени комесарите во новата Европска комисија

Поранешниот унгарски министер за правда, Ласло Трошањи е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер...

Урсула фон дер Лајен ќе ги соопшти имињата од нејзиниот тим

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен го заврши составот на својот тим за следните пет години. Таа во ноември ќе го преземе управувањето...

Фон дер Лајен ќе се залага за брзи преговори со Македонија...

Претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен во нејзиното прво интервју за „Шпигел“ ги потврди заложбите за европската перспектива на Македонија и Албанија. Во...