Ознака: Урсула фон дер Лаен

Фон дер Лаен: EУ сѐ уште е премногу зависна од рускиот...

Мора стратешки да ги диверзифицираме нашите доставувачи и масовно да инвестираме во обновливи извори на енергија, порача претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер...

Фон дер Лаен: Односите со Русија зависат од однесувањето на Москва

Европската Унија сака Москва да ја намали тензијата што ја создаде со акумулацијата на војници на границата со Украина, а Брисел е подготвен да...

Фон дер Лаен: Средбата со Бајден е продуктивна

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, кратко зборуваше по денешната средба со претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, нарекувајќи ја средбата...

Фон дер Лаен: ЕУ нема да финансира жици и огради против...

Европската Унија нема да финансира боцкави жици и огради на границата за да го спречи доаѓањето на мигрантите, како што бараат дванаесет земји, вклучувајќи...

Бајден разговарал со Фон дер Лаен, бара да продолжи проширувањето на...

Aмериканскиот претседател Џо Бајден вчера телефонски разговарал со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, и нагласил дека процесот на проширување треба да...

Фон дер Лаен во Тирана: Иднината на Албанија е во ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во Тирана рече дека Албанија постигна напредок во судските реформи и дека сега Брисел треба да...

Фон дер Лаен: Инвестирањето во Западен Балкан е инвестирање во иднината...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во својот годишен говор за состојбата на ЕУ ја истакна важноста на европската интеграција на Западен...

Фон дер Лејен: Земјите од Западен Балкан се клучни партнери на...

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, го поздрави планот на Словенија да се фокусира на односите со Западен Балкан за време на...

Романката Адина Валеан еврокомесарка за проширување

Романска претставничка во новата Европска комисија ќе биде европратеничката Адина Валеан, пренесува „Еуроактив“. Новата романска влада на десниот центар денеска номинира двајца свои европратеници, Адина...

Фон дер Лаен: Еден од моите главни приоритети е Западен Балкан

Новата претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави дека Западен Балкан ќе биде еден од главните приоритети во нејзиниот петгодишен мандат. - Сакам...