Ознака: уривање

Хакерски напад на САД стои зад уривањето на авионот во Техеран

Филип Џиралди објаснува дека иранскиот ракетен оператор доживеал екстремни „пречки“, а транспондерот на украинскиот авион бил исклучен пред да бидат истрелани ракетите што го...

Привршуваат подготовките за рушење на охридските дивоградби

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот за внатрешни работи, Оливер...

Сугарески: Уривање во Охрид од септември, а на Матка по истекот...

Уривањето на дивоградбите во Охрид ќе почне во текот на септември, а уривање ќе има и на Матка, но откако ќе истечат законските рокови...

Уметнички протест во Струга пред уривањето на „Синема“

Несекојдневната просторна инсталација, која единствено официјално вечерва и ќе може да се види пред објектот да биде урнат, претставува протестна уметничка реакција на начинот...

Не се знае колку дивоградби ќе се уриваат во Охрид

Општина Охрид денес ја заврши постапката во избирањето на фирма која ќе биде задолжена да ги урне дивоградбите кои се одредени за уривање. Сепак,...

Охридските советници денес одлучуваат за дивоградбите

Советниците од Охрид денес треба да одлучат дали и кога ќе се уриваат дивоградбите што го загрозуваат статусот за заштита од УНЕСКО. Екологистите, пак, препорачуваат...

Продолжува мистеријата за уривањето на летот МХ17

Холандија ги отфрли истражувањата на германскиот приватен детектив за уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во јули 2014 година. Во заклучоците на меѓународниот тим,...

Трагедијата во Камбоџа отвори прашања за кинескиот градежен бум

Во Камбоџа постои голема загриженост за стандардите на кинеските градежни компании кои вршат градежни услуги, по неодамнешното уривање на зграда во земјата, пренесува „Гардијан“.  Тројца...

Сопствениците да ги урнат терасите за да не ги урива општината

Општина Центар почна со отстранување нелегални тераси на повеќе од 20 угостителски објекти, а како што информираат од таму, во процедура се и други...

Спречено уривањето на крстилницата во Тиват

Градежната инспекција го одложи уривањето на крстилницата „Солза Његошева“ на морскиот брег на островот на цвеќето, на местото на црквата на „Свети Архангел Михаил“...