Ознака: ураниум

Иран го надмина дозволеното збогатување ураниум

Портпаролот на иранската нуклеарна агенција, Бехроз Камалванди, изјави дека Иран збогатил 370 килограми ураниум на ниво од 4,5 отсто, што претставува кршење на ограничувањата...

Иран збогатил 24 тони ураниум наспроти меѓународниот нуклеарен договор

Иран збогатил 24 тони ураниум по склучување на меѓународниот нуклеарен договор со големите сили во 2015 година. Ова го нагласи шефот на иранската агенција...

Нуклеарниот погон ја тестира заложбата на Индија за заштита на загрозените...

Локалните активисти и шумарските службеници од индиската сојузна држава Телангана се подготвуваат за жесток конфликт откако централната влада во мај даде дозвола за проект...

Иран продолжи со збогатување ураниум

Иранските власти соопштија дека земјата ќе почне со збогатување ураниум до 5% за својата нуклеарна централа „Башер“, што е повеќе од 3,67%, колку што...

Иран го надмина лимитот за збогатување ураниум

Надминат е лимитот од 3,67 проценти, што беше утврден во Меѓународниот нуклеарен договор од 2015 година, соопшти иранската агенција за нуклеарна енергија. Информацијата попладнево ја...

Најавите за збогатување ураниум доведоа до нови закани

Министерот за надворешни работи на САД, Мајк Помпео му се закани дека Иран со „зголемување на изолацијата и санкции”, откако Техеран потврди дека Иран...

Рохани ја предупреди Европа дека ќе продолжат да го збогатуваат ураниумот

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска ја предупреди Европа дека Техеран в недела „ќе го направи следниот чекор” за да ги зголеми залихите на збогатен...

Иран двојно ги зголеми резервите ураниум

Али Акбар Салехи, директорот на иранската Организација за атомска енергија, изјави дека Исламската Република има 950 тони ураниум во своите резерви, односно 400 тони...

Што донесе бомбардирањето со осиромашен ураниум?

Деновиве на голема врата, од многу високи државни функционери од регионов, со право повторно се реактуализира ова прашање. Очигледно последиците се далекосежни и имаат...

Зариф: Иран ќе продолжи да обогатува ураниум ако САД се повлечат...

Иран со сета сила ќе продолжи со обогатување на ураниум доколку Вашингтон реши да се откаже од нуклеарниот договор со Техеран, предупреди иранскиот министер...